Sinema eserleri ve sinema eserlerinde hak sahipleri
Cinematographic works and copyright owners
  1. Tez No: 264950
  2. Yazar: SALİHA SERA KADIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, günümüzde bir sanat dalından ziyade neredeyse bir endüstriye dönüşmüş olan sinema eserleri ve bu eserler üzerinde kimlerin hak sahibi olabileceği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde incelenmiştir.Öncelikle sinema eseri kavramının ortaya çıkışı ve tarihi gelişimi, hukuki mahiyeti, sinema eseri sayılabilmenin koşulları ve sinema eseri türleri açıklanmış, bu açıklamalar, doktrinde geçmişten günümüze süregelen çeşitli tartışmalar ışığında şekillenmiştir.Sinema eserlerinin, eser olarak mahiyetleri incelendikten sonra Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu baz alınarak bu eserler üzerinde kimlerin eser sahibi, kimlerin bağlantılı hak sahibi olacağı belirlenmiş, bu hak sahiplerinden her biri ayrı ayrı açıklanmıştır. Çalışmanın kapsamını fazla genişletmemek adına anılan haklar ayrı ayrı incelemeye konu edilmemiş, temel açıklamalarla yetinilmiştir. Bu süreç boyunca teorik hukuk kitapları ile yetinilmeyerek çeşitli meslek örgütleri ile de bağlantıya geçilmiş, Fikir ve Sanat Eserleri hükümlerinin pratik hayata uygunluğu ve işleyişi mukayeseli hukuk ışığında eleştirilmiştir. Ayrıca çeşitli ülkelerin mevzuatları kısaca açıklanarak bu mevzuatlarla birlikte Türk Hukukunun genel bir değerlendirilmesi yapılmış, konuya ilişkin görüş ve önerilerimiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the subjects of cinematographic works which almost turned into an industry more than being a branch of art today and who could be copyright holders upon these works are analyzed within the frame of The Turkish Copyright Code with the number 5846. (FSEK)First of all, the appearance of the ?cinematographic works? concept and its historical development, its legal nature, the conditions to count them as cinematographic works and the genres them are explained, then these explanations are shaped in the light of various discussions which arrive from past to present in the doctrine.After examining the natures of the cinematographic works as works of art, it is determined who could be the authors and who could be the right holders using The Turkish Copyright Act. as base and these copyright holders are explained individually. Along this process, the study does not confine itself to theoretical law books; it has contacted various trade bodies and criticized the suitability of the provisions of The Turkish Copyright Act to the practical life and its running process comparatively in the light of the law. Also the legislations of various countries are explained shortly, a general evaluation of the Turkish Law is carried out along with these legislations and our opinions and suggestions concerning the subject are presented.