Türk edebiyatında fantastik roman
Fantastic novel in Turkish literature
  1. Tez No: 264951
  2. Yazar: NURAN ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Bu çalışmada fantastiğin ne olduğu, ne anlamlara geldiği, edebiyattaki kullanımı; bir edebî neviye, romana ad olması Türk ve dünya literatüründe alanında yetkin kişilerin görüşlerine yer verilerek tespit edilmiş, fantastik romanın tanımı yapılmış, benzer türler olan bilimkurgu, gotik ütopik ve disütopik ile fantastik romanı ayıran sınırlar çizilmiş ve fantastik romanın özellikle 2000 yılından sonra gösterdiği yükselişin nedenleri, meydana getirdiği kültürel etkiler ortaya konmuştur.Bu çerçevede Türk edebiyatında fantastik romanın Tanzimat Döneminden günümüze kadar geçirdiği evreler 2000 öncesi fantastik romanın öncülerine yer verilerek 2000 sonrasında ise türün özelliklerini taşıyan belli başlı örnekler mekân, zaman, olaylar, kahramanlar gibi roman nevinin unsurları etrafında incelenerek belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, definition and senses of fantastic novel, its use in literature as a genre in Turkish and world literature are identified by authorities in this field. Difference between fantastic novel and science fiction, gothic, utopian, dystopian novels is given and the reasons of the rise of fantastic novels after 2000, its cultural effects are defined. In this context phases of fantistic novel to present by giving examples of this period and fantastic novel from 2000 to present by its major examples are studied according to elements of novel such as time, setting, characters and plot.