Sinema eserlerinde hak sahipliği
Rights of ownership in cinematographic works
- Tez No: 570903
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NECİP ORTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde, kitleler için en etkili sanat dallarından birisi olan sinema, 1895 yılından bu yana hayatımızdaki yerini geliştirerek korumaktadır. Sinemanın ortaya çıkışıyla, ülkeler de gerekli hukuki zemini hazırlamış ve sinema hukuk sistemi içinde ayrı bir eser türü olarak gelişimini sürdürmüştür. Çalışmamızda, sinema ve sinema eseri kavramlarına, tarihi gelişimi, hukuki mahiyeti, unsurları, eser olarak korunma şartları ile sinema eseri vasfı bazı tartışmalı türlere ilk bölümde yer vereceğiz. İkinci bölümde, eser sahipliğini, sinema eseri sahipleri ve bağlantılı hak sahipliği bağlamında açıklamaya çalışacağız. Çalışmanın üçüncü bölümü, sinema eser sahipliğinden doğan mali haklar ile manevi haklara ve son bölümde de manevi hakların kullanılması ve mali hakların iktisabı, devri, miras yolu ile intikali, mali haklarda ruhsat, koruma süresi ve cayma hakkına yer verecek ve çalışmayı sonuç bölümüyle sonlandıracağız.
Özet (Çeviri)
As one of the most efficient fields of art for masses; cinema maintains and enhances its place in our life since 1895. Upon the emergence of cinema, countries have prepared the necessary legal foundation, and cinema continues to be a separate work of art within the legal system. In the first section of our study, we will deal with cinema and cinematographic work concepts, historical development, legal content, elements, conditions for protection of cinema as a work of art and certain genres which are disputed to be classified as cinematographic work. In the second section, we will try to explain authorship in the context of cinematographic work owners and related rights ownership. In the third section of the study, we will discuss the financial and non-financial rights arising from cinematographic work ownership and in the last section, we will deal with the use of non-financial rights, acquisition, transfer and inheritance of financial rights, license for financial rights and duration of protection and right of withdrawal and will finalize the study with the results section.