Sigorta şirketlerinde sermaye yeterliliği ve Türk sigorta sektöründe uygulanması
Solvency in insurance companies and evidence on Turkish insurance sector
  1. Tez No: 264966
  2. Yazar: SEMRA TAŞPUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sigorta şirketlerinin sermaye yeterliliklerinin tespiti için geliştirilen yerel çözümler, Solvency II ile uluslararası bir boyuta taşınmış ve çeşitli modeller tartışmaya açılmıştır. Sigorta şirketleri, bankaların Basel II kapsamında sermaye yeterliliklerinin hesaplamasında kullandıkları standart ve içsel modellerden yararlanarak, finansal yeterliliklerinin tespitinde kendi modellerini geliştirmişlerdir. Bu çalışmada, Türk sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin yeterli ve gerekli sermaye düzeyine sahip olup olmadıkları incelenmiştir. Ayrıca sigorta şirketlerinin sermaye yeterlilik düzeylerinin ne derece etkin olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Domestic solutions developed for determining capital adequacy of insurance firms moved to an international dimension with Solvency II and several models are being debated. Insurance firms developed their models for determining capital adequacy through utilizing standart and intrinsic models used by banks for computing capita adequacy in Basel II context. In this paper, insurance firms operating in Turkish insurance sector is investigated if they have an adequate and required capital level. Furthermore, the extent of effectiveness of the insurance firms? capital adequacy levels is searched.