Herakleitos'un doğa anlayışı
The nature conception of Heraklitus
  1. Tez No: 264967
  2. Yazar: GÜLAY YILMAZ İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Herakleitos'un doğa anlayışı arkhe, ateş, logos, doğa, kosmos, değişim, karşıtlık, çatışma, birlik kavramları etrafında ele alınmaya çalışılmıştır. Bu kavramlar aracılığıyla Herakleitos felsefesinin ve Presokratik doğa araştırmasının hareket noktalarına ve sorunlarına da değinme fırsatı doğmuştur.İlk olarak Sokrates öncesi filozoflardan bazıları konu ile ilgileri bakımından incelenmiş ve sonrasında da Herakleitos'un doğa anlayışı serimlenmeye çalışılmıştır. Son olarak ise Herakleitos'un Platon ve Aristoteles'te nasıl ele alındığı incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma yürütülürken Herakleitos'un fragmanlarına sadık kalmaya dikkat edilerek, özellikle onun ateş kavrayışındaki simgesel yönün ve değişim anlayışındaki birlikli düzenlilik fikrinin altı çizilmeye çalışılmış, Herakleitos'taki logos kavramının bu konularla bağlantısını kurmaya gayret edilmiştir. Bunları yaparken de onun öncüllerine ve ardıllarına nazaran özgün anlayışı vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The nature conception of Heraclitus is attempted to be discussed around the concepts of arkhe, fire, logos, nature, kosmos, change, opposition, conflict, and unity. By the mediation of these concepts, the opportunity to deal with the starting points and problems of the philosophy of Heraclitus and the nature search of Pre-Socratics is arisen.First, some of the philosophers before Socrates are analyzed in terms of their relations with the topic, and then the nature conception of Heraclitus is deliberated. Finally, it is studied that how Plato and Aristotle approached Heraclitus. With a special attention to hold the fragments of Heraclitus faithfully throughout the study, it is particularly underlined that of the symbolic dimension of his fire comprehension and the idea of the ?regularity with unity? in his change understanding. Moreover, it is attempted to relate the logos concept of Heraclitus with these issues. While studying for these, it is sought to highlight his original understanding with respect to his precessors and successors.