Logos bağlamında Heidegger'in varlık düşüncesine eleştirel bir not
A critical note to Heidegger's understanding of being in the context of logos
- Tez No: 618174
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Heidegger felsefesinde, onun Varlık anlayışında ve fenomenolojik hermeneutik yönteminde temel bir rol oynayan logos kavramı Herakleitos'un doğa anlayışı, çatışma ve karşıtların birliği düşüncesi bağlamında ele alınmaya çalışılmıştır. Heidegger'in logos kavramını yorumlayışı ve ona yüklediği anlamlar, Herakleitos düşüncesi ve onun politik ve toplumsal düzlemdeki bağlamı üzerinden eleştirel bir tutumla incelenmektedir. İlk olarak Herakleitos'un doğa anlayışı ve felsefesi özellikle logos ve karşıtların birliği düşüncesi üzerinden incelenmiş ve sonrasında Herakleitos'un ilgili fragmanları üzerinden logos ve polemos kavramları arasındaki bağlantı gösterilmeye çalışılmıştır. Sonrasında, Heidegger'in logos kavramını ele alış biçimi üzerinde durulmuş ve bu yapılırken de filozofun Varlık düşüncesi, onun söz konusu kavramla olan ilişkisini gösterecek biçimde serimlenmeye çalışılmıştır. Son olarak ise Gadamer ve Derrida'nın logos bağlamında Heidegger düşüncesiyle olan bağları ve bu düşünceye getirdikleri yaklaşımlar; ikinci bölümde tez kapsamında Heidegger'in logos kavramını ele alışına getirilen eleştirilerle bağlantılı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma yürütülürken Herakleitos'un ilgili fragmanları kapsamında, logos'un çatışma ve karşıtların birliği düşüncesi ve bu yaklaşımın antropolojik düzlemdeki önemine vurgu yapılmaya çalışılmış ve Heidegger'in Varlık düşüncesi bağlamında logos kavramıyla kurduğu ilişkinin de bu açıdan eleştirel bir yaklaşımla ele alınmasına gayret edilmiştir. Bunları yaparken de felsefe tarihi açısından Herakleitos'un içinde bulunduğu dönemin düşünce yapısıyla çağdaş dönemin düşünce geleneği arasındaki farkların logos kavramı üzerindeki etkileri de vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of logos which has a very important role in Heidegger's philosophy, in his understanding of Being and in his phenomenological hermeneuetics method is attempted to discussed in the context of Heraclitiean understanding of nature, the ideas of conflict and the unity of opposites. Heidegger's interpretation of the concept of logos and the meanings he refers to this concept are analyzed through Heraclitean philosophy and its relation to political and social basis. First, Heraclitean understanding of nature and its philosophy are analyzed through logos and the idea of unity of opposites, and then the relation between the concepts of logos and polemos is deliberated through Heraclitus' fragments. Moreover, Heidegger's figuration of the concept of logos is emphasized while his idea of Being is delibrated in accordance with its relation with this concept of logos. Finally, Gadamer's and Derrida's relation with Heidegger's philosophy in the context of logos and their critics of his philosophy are studied, in relation with the critics of Heidegger's concept of logos in the scope of this thesis. Through this studying, in the scope of Heraclitus' related fragments, the ideas of conflict and the unity of opposites of logos and the importance of this approach's on anthropological basis is emphasized. Furthermore, Heidegger's relation with the concept of logos in the context of his idea of Being is delibrated with a critical approach. While studying for these, in terms of the history of philosophy, effects of the differences between the ways of thinking of the period of Heraclitus and the tradition of thought of modern era on the concept of logos is also emphasized.