Presokratik filozofların doğa anlayışı
The presocratic understanding of the nature
  1. Tez No: 595194
  2. Yazar: GÖKHAN ANIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NUR ERKIZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Antik Yunan düşüncesinde doğa kavramının ne anlama geldiği incelenmektedir. Bu inceleme 'doğa' kavramının mitos, phusis, logos, kosmos ve arkhe kavramları ile ilişkisi üzerinden yapılmaktadır. Bu bölümde Miletoslu filozofların, Herakleitos'un ve Parmenides'in 'doğa' anlayışları incelenmektedir. Hareket ve değişme konusu ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde Elea Okulu'nun hareket ve değişmeye ilişkin düşünceleri oluş problemi üzerinden analiz edilmektedir. İlgili konu Empedokles, Anaksagoras ve Demokritos'un ortaya koyduğu görüşler bağlamında ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists of two parts. In the first part of the study, the meaning of the concept of nature in ancient Greek thought is examined. This study is based on the relationship between the concept of 'nature' and the concepts of mitos, phusis, logos, kosmos and arkhe. In this section, the philosophers of Miletus, Herakleitos and Parmenides understanding of 'nature' is examined. Movement and change are discussed. In the second part of the study, the thoughts of Elea School about movement and change are analyzed through the problem of occurrence. The subject is discussed in the context of the views of Empedocles, Anaxagoras and Democritus.