Kestelî Muslihuddin Mustafa b. Muhammed'in itikâdî görüşleri
The theological views of Kestelî Muslihuddin Mustafa b. Muhammed
- Tez No: 264997
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SAİM KILAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kestelî Muslihuddîn Mustafa b. Muhammed Osmanlı dönemi Kelâm âlimlerindendir. Hâşiye alâ Şerhi'l-Akâid isimli eserinin incelemesi olan çalışmamızda Kestelî'nin itikâdî görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır.Giriş kısmında âlimin biyografisine yer verilmiştir. Birinci bölümde bilgi ve varlık ana başlığı altında bu kavramların kelâm ilmi ile olan ilişkileri ele alınmıştır. İkinci bölümde Allah'ın sıfatlarını konu alan İlâhiyyat bahisleri ile ilgilidir. Üçüncü bölüm peygamberlere îman'ın temel olarak işlendiği nübüvvet bahsine ayrılmıştır. Dördüncü bölümü ise sem`iyyat olarak isimlendirilen âhirete îman oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Kastall?n? Muslih al-D?n Mustafa b. Muhammad is one of Kalam scholars in Ottoman period. This study deals with his theological views through his H?shiya al? Sharh al-Aq??id.The introduction includes his biography. In the first section under the title of knowledge and existence, the concepts are discussed in relation with Islamic theology, while the second deals with the problems of God?s attributes in theology. The third section was committed to the basic faith in the prophets. The fourth and the last section is named sam?iyy?t which consisted of faith in the hereafter.