Hıristiyanlıktan İslam'a İslam'dan Hıristiyanlığa geçişin psiko-sosyal sebepleri Nijerya örneği üzerine bir araştırma
The social and psychologic reasons of conversion from Christianity to İslam and from İslam to Christianity: A case study of Nigeria
- Tez No: 264996
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ HÖKELEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Teorik çerçeve ve anket uygulaması olmak üzere iki ana bölümden oluşan bu çalışmada, Nijerya'da din değiştirip Hıristiyanlığa ya da İslamiyet'e geçişte etkili olan psiko- sosyal etkenler incelenmiştir. İlk iki bölümü oluşturan teorik çerçevede Din Değiştirme kavramı ele alınmış ve bunun bahsi geçen dinlerde nasıl algılandığı üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise araştırmaya konu olan Nijerya'nın etnik ve dinî yapısı incelendikten sonra bu ülkede din değiştirmeyi etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise araştırmanın modeli verilmiş ve anketlerden elde edilen sonuçlar tablo halinde ya da maddeler hainde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Consisted of two parts as theoretical frame and conducting survey, this thesis studies the pyscho- social factors of converting to Chritianity or Islam in Nigeria. In the first two chapter of the work, conversion and how conversion was seen in Christianity and Islam was noted. The factors that affects conversion in Nigeria was studied after the ethnic and religious life. In the last chapter the style of the work is given and the results got from the questionnaire was shown in tables or items.