İzmit'e göç ile gelenlerin İzmit ile etkileşimi
Interaction of those migrating to İzmit with İzmit
  1. Tez No: 265034
  2. Yazar: FATMA SİNEM SİKLON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Küreselleşme hızla dünyamızı sararken kültürlerarası iletişimin ve etkileşimin insanların yaşamında rolü büyüktür. İnsanlar, kitle iletişim araçları aracılığıyla olsun, başka etkenler aracılığıyla olsun değişik kültürlerden büyük ölçüde etkileniyor. Bu etkileşimin en büyük etkenlerinden biri de göçtür. Göç, küreselleşme ile birlikte adeta dünyanın küçük bir köy haline geldiğini hissettiren en önemli olayların başında gelmektedir. Dünya, göç ve küreselleşmenin etkisiyle çeşitli kültürlerden oluşan bir kültür mozaiğine sahip olmuştur. Bu kültür mozaiğinin oluşmasında göç öncelikli bir rol oynamış ve göçün sonucunda çokkültürlü kentler oluşmuştur. Göç dolayısıyla oluşan bu çokkültürlü kentler beraberinde kentleşme ve kentlileşme sorunlarını da getirmiştir. Gelişmekte olan ülkelerin çektiği sancıları çeken bir ülke olarak Türkiye, kentleşme ve kentlileşmenin getirdiği sorunların sancılarını da yaşamaya başlamıştır. Ülkemizdeki bu çokkültürlü kentlerden biri de göç alma hızıyla birinci sırada olan Kocaeli'dir. 1920'lerden beri göç alan bir kent olarak Kocaeli de kentleşmenin ve kentlileşmenin, oluşan kültür mozaiğinin sıkıntılarını çekmektedir. Bu yüzden çokkültürlülük olgusunun ve kültürlerarası iletişim ile etkileşimle gelen kente aidiyet duygusunun bu şehir üzerindeki etkilerinin incelenmesi kaçınılmaz bir durumdur. Bu düşünceyle hazırlanan dört aşamalı çalışmanın ilk bölümünde kültür kavramının geniş bir tanımı, ikinci bölümde göç olgusu geniş biçimde alınırken üçüncü bölümde kentleşme ve kentlileşme olgularının açıklaması yapıldı. Dördüncü bölüm ise İzmit'e göç edenlerle yapılan araştırma kısmına ayrıldı. Dört bölümden oluşan çalışmada İzmit'e göçle gelenlerin İzmit kültürü ile etkileşimleri ve yerli halkla iletişimleri ile kent ve kentlileşmeleri diğer bir deyişle İzmit'e aidiyet duyguları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
While globalization is increasingly spreading over the world, intercultural communication and interaction has an important role in people?s lives. People, whether through mass media or other factors, are greatly influenced by other cultures. One of the biggest factors of this interaction is migration. Migration is one of the most important events that make the world become a small village along with globalization. The world has a cultural mosaic comprising several cultures with the effect of migration and globalization. Migration played a primary role in the formation of this cultural mosaic and multicultural cities were established. These multicultural cities established in consequence of migration brought along problems of urbanization and becoming urbanized. Turkey, as a country suffering from the same problems as the other developing countries, started to experience painful problems associated with urbanization and becoming urbanized. One of the multicultural cities ranking first in our country in its rate of migration is Kocaeli. Kocaeli as well suffers from the problems of urbanization and becoming urbanized and cultural mosaic as a city allowing migrants since 1920s. Therefore, it is inevitable to examine the effects of multiculturalism and sense of belonging to the city by means of intercultural interaction on this city. Considering this, a four-stage study was prepared, first part of which included a broad definition of culture. In the second part, migration phenomenon was explained clearly and comprehensively; whereas, the terms urbanization and becoming urbanized were described in the third part. The fourth part included a survey conducted to the people who migrated to İzmit/Kocaeli. In the study consisting of four parts, the interactions of those migrating to İzmit with the culture of İzmit and their communication with native people and their level of urbanization, in other words, their sense of belonging to İzmit were investigated.