Medya antropolojisi açısından ''öteki''ye bakış
According to the media antropology, looking at ''the other''
- Tez No: 265033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, İletişim Bilimleri, Anthropology, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sosyal Bilimler Alanında ``kültür'' kavramını hem eşitlik hem de farklılaşmapaydasında inceleyen Antropoloji Bilimi, toplumlardaki kültürel çeşitliliği de insanfaktörünü dikkate alarak tanımlar. Toplumsal yaşantı modellerinde kültürel çeşitliliğietkileşimi aktaran, şekillendiren kitle iletişim araçları, küreselleşmenin de etkisiyle,``ötekileştirmeleri''veya benzerlikleri ortaya çıkarmaktadır ki, artık kültürel sınırlar,değerler, imgeler, kapitalist Batı toplumlarının tekelinden çıkmaktadır, bu yüzden de,iki farklı toplumun içerik ve konuları bakımından ortaya çıkan Antropoloji BilimininMedya Antropolojisiyle, farklı yaşantılara en büyük katkısı da, kültürlerarası iletişimmodellerini uygulamasıdır.Hem toplumsal düzlemde, hem de bireysel anlamda kültürel farklılıkların birbilimi olan Antropolojinin öncülünde, bu farklı toplumlar arasındaki kültürlerarasıiletişimin nasıl olduğunu irdeleyen Medya Antropolojisi, doğal olarak, `` öteki''ninküresel dünyaya karşı nasıl temsil edildiğiyle ilgilenmektedir. Kitle iletişim araçlarınıtekelinde bulunduran kapitalist Batı medyasının, öteki coğrafyalara gönderdikleri herileti, Batı' nın kültürel bakış açılarını yansıtmaktadır. Bu durumda, ``öteki''varlığınıgene kitle iletişim araçları üzerinden duyurmak zorundadır, ama ne kadar başarılı yada başarısız olduğu tartışmalıdır, bu nedenle Medya Antropolojisi de, çok kültürlüğüveya kültürler ötesi medya iletilerini vurgulan bir disiplindir.Kapitalist sistemin getirilerine karşın ``öteki''yi ve de ``kültürel'' farklılıklarıbasite indirgemek kolay değildir, çünkü `` öteki'', kültürel temsilin farklı üretim vegösterim biçimlerini gösteren bir nesnenin, sorunun, bakış açısının yansımalardır, buyansımasının medya çalışmalarına etkisi, cinsiyet odaklı feminizm, sömürgecilik vesömürgecilik sonrası çalışmalarda kendini gösterir.Çalışmada, Medya Antropolojisinin ``Öteki''yi, kültürel ve birey anlamındaneye, hangi kültürel farklılaşmalara göre incelediği irdelenmiş, incelemenin katkıları,olumsuz yanları, kuramsal bilgiyle ve betimsel tarama yöntemiyle ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Social Sciences, Antropology Science, both equality and differentation meaning,is scrutinizing ``culture?? concept, according to the human being factor too,defines cultural diversities in the societies. Mass communication devices Whichtranfer ınteraction and shape culturel diversites, with globalization?s impacts,disclose``the others??or``similarities??in the sociel life models too, any more, cultural borders, values, images get out the globalist Western societies?monology, because of this too,Antropology Science is diclosed by the different societies? context, subjects togetherwith Media Antropology, the biggest assist in different lifes too, apply intercultural communication modelsBoth societal field and individuation meanings, Antropology is a scienceWhich of cultural diversities that along with Media Antropology too, Which studies How this intercultural communication in these different socienties, interested in howthis `the others?is represented toward the global world. The globalist Western Media Which get of media devices? monology sends each message to `the other fields? that reflects own cultural perpestives. In the event of this, ``the other??must proclaim own entity with mass communication devices, but How is succeed or not succeed is under debate, because of this too, Media Antropology Which emphasizes the transcultural cultural media messages and the multicultural is a discipline.Opposite to the globalist system?s results, `the other? and `cultural? diffirencesis not easy to become simple, because,``the other?? is reflections of a object, a matter,perspectives that showing cultural represantation? s different productıon, projectionforms too. This reflection?s impacts in the media studies points out own feminismWhich is focused on gender, colonialism and post colonialism studies.In this study too, Media Antropology, both cultural and individution meanings,according to Which the cultural differantations, How is scrutized ``The Other?? wasresearched, this research?s positive and negative features was tryed to diclose with intheoritical information and descriptive analyzing method.