Fotoğraftan sinemaya hareket imgesi stop-motıon kukla sineması: Jiri Trnka'nın ?The Hand? filminde hareket imgesini okumak
The movement image to photograph from cinema the cinema of puppet stop-motion: Reading movement image in Jiri Trnka?s film of ?The Hand?
  1. Tez No: 265035
  2. Yazar: SEZA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Stop-motion tekniği, zihinde yaratılan hareketsiz bir uzamın, parçalarını kurgulayıp görüntüyü yazımlayarak birbirinin ardılı olan kareleri bütünleştirme ve bu yolla hareketi yapılaştırma işidir. Stop-motion'da ?hareketin yeniden yaratımı? söz konusu değildir; ?hareket?, bir imgenin yüklenicisi olarak yaşam bulur ve hiçbir zaman diliminde, ortaya çıkan ?kurgulanmış hareketli görüntü?nün gerçek bir süreye karşılık gelecek olan bir kopyasını bulmak mümkün değildir. Sayısal teknolojinin sinemada kullanılmaya başlanması, kamera karşısında hazırlanıp kaydedilen ?an?ların dijital ortamlarda oluşturulmasının ve ?sinematografik imge?nin bilgisayar kodlarıyla gerçekleştirilebilmesinin önünü açmıştır.Stop-motion kukla sineması, kukla sanatı ve sinema sanatının Stop-motion tekniğinde buluşmasıdır. ?Hareketin temsili?, her iki disipline de ait olmayan bir uzayda başlar ve yönetmen ile kuklalar arasında varılan bir uzlaşma noktasından devam eder. Tezde, Çek asıllı yönetmen Jiri Trnka'nın ?El? (The Hand, 1965 ) filmi, kukla sinemasında hareket imgesini incelemek için seçilmiş ve sonuç olarak kukla sinemasında Stop-motion'ın, ilk elden bir hareket yaratımı yanılsaması yarattığı görülmüştür.Tezi Hazırlayan : Seza GüneşTez Danışmanı : Doç. Dr. Hasan AkbulutTez Kabul Tarih ve No: 26.05.2010-2010/13Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Hasan Akbulut, Doç. Dr. Nigar Pösteki, Yard. Doç. Dr. Kerim Karagöz
Özet (Çeviri)
The stop-motion technique is integrating the succeeding frames, constructing the motion by editing the parts of a motionless space which is created in mind and reporting these images. In this technique, ?recreation of motion? is not in question. ?Motion? exists as the bearer of an image. It is impossible to find in any time a correlate copy of a ?montaged animated image? in real time. In cinema, since the digital technology began to use, it has been possible to constitute the ?moment?s which are recorded by camera on digital media and to realize ?cinematographic image? by computer codes.The cinema of puppet stop-motion is the meeting of puppet art and the art of cinema in the technique of stop-motion. ?Representation of the motion? begins in a space which does not belong to both disciplines and continues from the convention point between director and puppets. In the thesis, Czech director Jiri Trnka?s film of The Hand (El, 1965) was chosen in order to investigate image of motion in puppet cinema. Consequently, it was seen that stop-motion in puppet cinema causes an illusion of motion at first sight.Tezi Hazırlayan : Seza GüneşTez Danışmanı : Doç. Dr. Hasan AkbulutTez Kabul Tarih ve No: 26.05.2010-2010/13Jüri Üyeleri :Doç. Dr. Hasan Akbulut, Doç. Dr. Nigar Pösteki, Yard. Doç. Dr. Kerim Karagöz