Ceza muhakemesi Hukukunda telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi
Inspection of communication through telecommunication
- Tez No: 265049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi, soruşturma vekovuşturma aşamasında başvurulan gizli soruşturma tedbirlerinden biridir. Bu tedbirceza yargılaması hukukumuza ilk kez 4422 Sayılı Çıkar Amaçlı Suç ÖrgütleriyleMücadele Kanunuyla girmiştir. Ancak bu düzenleme sadece örgütlü suçlara yöneliközel bir düzenleme olarak yapılmıştı. 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile bu tedbir genel ceza yargılaması hukukumuzagirmiştir. Bu çalışmamızda, iletişimin denetlenmesinin nedenlerini, 1982Anayasasında haberleşme hakkının düzenlenmesini, uluslar arası düzenlemeleri,Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu konudaki yol gösterici kararlarını,karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemeleri incelemeye çalıştık. Telekomünikasyonyoluyla yapılan iletişimin denetlenmesine ilişkin mülga 4422 Sayılı Çıkar Amaçlı SuçÖrgütleriyle Mücadele Kanunundaki ve özellikle 5271 Sayılı Ceza MuhakemesiKanunundaki yeni düzenlemenin koşullarını, iletişimin denetlenmesi yoluyla eldeedilen delillerin ceza yargılamasında delil olarak kabul edilebilirliğini incelemeyeçalıştık.
Özet (Çeviri)
Inspecting communication through telecommunication is one of the secretinvestigation means applied during investigation. This means was first regulated withthe law, numbered 4422, of Criminal Law which refers to the struggle againstorganized crime formations. However, this regulation was spesifically and only madefor organized crimes. Put into practice on June 01, 2005, Criminal Law, numbered5271, counts this issue within the frame of General Criminal Law. In this study, wetried to discuss the following issues; the reasons why communication should beinspected, regulations with regard to the rights for communication in the constitution,numbered 1982, international regulations in this issue. We also examined guidingdecisions of European Human Rights Court determining the criteria, regulations incomparative law. By examining the acceptibility of conditions as evidence shownboth in the ex law, numbered 4422, of struggle against organized crimes and in thenew regulation of law numbered 5271 in the Criminal law concerning the inspectionof communication, we tried to find out the validity of the evidence to judge thoseinvolved in the Criminal Law.