Psikolojik sözleşmenin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkileri
The effects of the psychological contract on the organizational citizenship behaviors
- Tez No: 265050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüzde örgütlerin karşı karşıya bulunduğu küresel rekabet ortamı, örgüt yönetiminin önemini artırmıştır. Rekabet ortamı, gelişen teknoloji ve değişimin süreklilik kazanması, örgütlerin varlıklarını sürdürebilmelerini, çalışanların gerçek potansiyellerini örgüt hedefleri doğrultusunda kullanmalarına bağlı hale getirmiştir. Örgütler hedeflerini gerçekleştirebilmek için insan kaynaklarına her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç duymaktadır.Günümüzün istihdam ilişkileri, psikolojik sözleşmeyi çalışanların tutum ve davranışları bakımından oldukça önemli hale getirmiştir. Psikolojik sözleşmenin örgüt tarafından ihlal edilmesi, sosyal mübadele ve karşılıklılık normu uyarınca çalışanların tutum ve davranışlarında çeşitli biçimlerde olumsuz etkilere neden olacaktır. Bu olumsuz etkilerin başında da çalışanlar tarafından örgütsel vatandaşlık davranışlarının azaltılması geldiği düşünülmektedir.Kuşkusuz örgütler günümüzün rekabetçi ortamında ayakta kalabilmek için kendileri adına düşünecek, hissedecek ve davranacak çalışanlara, başka bir ifadeyle örgütsel vatandaşlara ihtiyaç duyarlar. Örgütsel vatandaşların biçimsel görev tanımlarının ötesinde sergileyecekleri davranışlar örgütün geleceğini belirleyecektir. Dolayısıyla bu davranış biçimlerinin kaynaklarının bilinmesi de örgütler için yaşamsal öneme sahip hale gelmiştir.Bu çalışmada psikolojik sözleşmenin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Yapılan teorik araştırma sonucunda her iki kavram arasındaki bağlantıları ortaya koyabilecek hipotezler geliştirilmiş ve bu hipotezler istatistiksel analiz teknikleri kullanılarak test edilmiştir. Neticede elde edilen bulgular ve değerlendirmeler ışığında çalışmanın örgüt kuramına yaptığı katkı tartışılmakta ve yöneticilerin çalışmanın sonuçlarından nasıl yararlanabilecekleri açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the global competition environment which the organizations are facing has increased the importance of the management. Competition environment, developing technologies and the continuity of change have tied the existence of the organizations to employees? performing their real potentials in line with the organization?s goals. Organizations need human resources to achieve their goals more than as ever.Today the employment relationship has made the psychological contract very important in terms of employees' attitudes and behaviors. The breach of the psychological contract by the organization will have many types of negative effects on the employees' attitudes and behaviors in accordance with the social exchange theory and the norm of reciprocity. It is assessed that one of the first negative effects of the breach is the reduction of organizational citizenship behaviors by the employees.There is no doubt that organizations need employees or ?organizational citizens? who will think, feel and behave on behalf of them in order to survive in this vying environment. The behaviors that the organizational citizens fulfill will determine the organization?s future. Therefore defining the antecedents of these behaviors has become vital for the organizations.The purpose of this study is to examine the effects of the psychological contract on the organizational citizenship behaviors. In accordance with the results of this theoretical research the hypotheses have been developed that would clarify the relation between the two concepts and these hypotheses were tested using statistical analysis techniques. As a result in the light of the findings and the assessments of the study its contribution to organization theory is discussed and explained how the managers can benefit from these results.