Lizbon Antlaşması'nın Avrupa Birliği bütünleşmesine etkileri
The impacts of the treaty of Lisbon on European Union integration
- Tez No: 265051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Roma Antlaşması'nın 1957'de imzalanmasından çok daha önce Avrupa'da birlik kurma fikri bazı yazarlar tarafından dile getirilmişti. Ancak ilk defa somut ve kapsamlı bir birlik oluşturulması Avrupa Birliği sayesinde gerçekleşti. Avrupa Birliği bütünleşmesinin açıklamaya çalışan birçok teori bulunmasına karşın tek bir teorinin sürecin tamamını açıklama kapasitesi bulunmamaktadır. Roma Antlaşmasında öngörülen hedefleri gerçekleştirmek, işleyişteki arızaları gidermek ve genişlemeler öncesi Birliği hazırlamak için daha sonra Avrupa Tek Senedi, Maastricht, Amsterdam ve Nice Antlaşmaları imzalandı. Birliği anayasal bir statüye kavuşturmayı amaçlayan Anayasal Antlaşmanın Fransa ve Hollanda'da 2005 yılında yapılan referandumlarda kabul edilmemesi, derin bir meşruiyet krizini beraberinde getirdi. 13 Aralık 2007 tarihinde imzalanan ve 1 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren Lizbon Antlaşması ise genişleyen Birliğin ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlamaktadır. Antlaşma'da yer alan konuların birçoğu Anayasal Antlaşma taslak metninin içeriğine benzemektedir. Yeni antlaşmada sembolik unsurlar dışarıda bırakılırken daimi Avrupa Konseyi Başkanlığı, Yüksek Temsilcilik makamı, değiştirilen nitelikli oylama sistemi, sütun sisteminin ortadan kaldırılması, Birliğe tüzel kişilik kazandırılması gibi bütünleşme açısından önemli değişiklikleri içinde barındırmaktadır. Mevcut haliyle Lizbon Antlaşması, bütünleşme taraftarları ve Birliğin bir hükümetlerarası örgüt olarak kalmasını isteyeler arasında bir dengeyi yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The idea of forming a union in Europe was advocated by some writers long before the Treaty of Rome was signed. For the first time, construction of a concrete and coprehensive union was accomplished with the European Union. Although there are lots of theories trying to explain European integration, no one has capacity to explain the whole process by itself. The Single Act, the Treaty of Maastricht, Amsterdam and Nice were signed to achieve the aims set by the Treaty of Rome. A deep legitimacy crisis was the issue after the rejection of the Constitutional Treaty which purposed to give the Union a consitutional status, by the referanda hold in France and the Netherlands in 2005. The Treaty of Lisbon which was signed in 13 December 2007 and come into effect in 1 December 2009 has the prupose to give answers to enlarged Union?s neccessities. Many topics which are in the Treaty resembles to the content of the drfat text of the Constitutional Treaty. The new Treaty excluded the symbolic aspects but has included changes which are vital for integration, like permanent presidency fort he European Council, the post for High Representative, a changed qualitative majority voting system, destruction of the pillar structure and giving legal status to the Union. With its current structure the Treaty of Lisbon reflects an equilibrium between supporters of the integration and a group who wants to see the Union more like an intergovernmental organisation.