Avrupa Birliği'nde insan haklarının gelişimi ve korunması
The development and protection of human rights in the European Union
- Tez No: 616774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 734
Özet
Çalışmanın konusu, Avrupa Birliği'nde insan haklarının gelişimi ve Lizbon sonrası süreçte korunması ile bunun Avrupa Kıtası'ndaki insan hakları koruma sistemine etkileridir. 2. Dünya Savaşı'nda enkaz haline gelen Avrupa Kıtası'nın yeniden inşası sürecinde, insan hakları (ve demokrasi ile hukukun üstünlüğü) noktasında başat aktör, Avrupa Konseyi olmuştur. Ancak başlangıçta insan haklarının korunmasından başka hedeflerle başlatılan birtakım uluslararası işbirliği girişimleri de, bu süreçte, temel kuruluş gayesinin yanına insan haklarının korunup geliştirilmesini de eklemiştir. Bunlardan birisi de, günümüzde Avrupa Birliği olarak bilinen oluşumdur. Savaş sonrasında Avrupa ölçeğinde yeni bir kitlesel savaş yaşanmasını önlemek şeklinde özetlenebilecek çabaların ürünü olarak başlatılan bu proje, ekonomik bir birliğe doğru yol almaya başlamış ve zamanla, kişilerin, malların, sermayenin ve emeğin serbestçe dolaştığı bir iç pazara dönüşmüş; günümüzde, para politikaları, vergi, gümrükler vs. konularda devletlerin egemenlik yetkilerini devrettiği, 28 üyeli dev bir entegrasyon modeli haline gelmiştir. Bu bütünleşmenin asıl amacı ekonomik olup insan haklarının korunması, başlangıçta birincil gaye olarak öngörülmemiştir. Nitekim başta Kurucu Antlaşmalar olmak üzere, sistem, bu konuda sessizliğe bürünmüştür. Bu noktada, siyasi liderlerin ve kurumların yap(a)madığını Birliğin yargı organı yapmış ve kuruluşunun ilk yıllarından itibaren jürispüridansiyel bir insan hakları hukukunun oluşmasını sağlamıştır. İçtihadi olarak başlatılan bu süreç, 1990'larda Birlik kurumları ve Üye Devletlerden siyasi-hukuki-kurumsal destek görmeye başlamıştır. Nihayet 2009'da yürürlüğe giren Lizbon Antlaşması'yla, bağlayıcı bir Temel Haklar Şartı'nın kabulü ve AİHS'ye üyelik gibi, insan hakları alanında, hem Birliğin kendisi hem de Kıta'nın bütünü için ''devrim'' niteliğinde sayılabilecek adımlar atılmıştır. Çalışmada, 1970'lerden başlayan bu süreç, halihazırda Lizbon'la şekillenen anayasal yapıyla harmanlanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the development of human rights protection in the European Union and its situation in the post-Lisbon era as well as its implications on the human rights protection system through the European Continent. Although the Council of Europe has served as the dominant actor for the protection and promotion of human rights (as well as democracy and rule of law) during the restoration process of post-War Europe, some other efforts for international co-operation which initially emerged for concerns other than human rights gradually extended their objectives to the protection and promotion of human rights. The European Union has been one of them. This project, which, in sum, was initiated as a result of concerns to prevent a new mass war in Europe, has forged ahead with an economic union and gradually turned to a common market where persons, goods, capital and services could freely circulate. Today we have a giant integration of 28 members through which states have increasingly transferred their sovereign powers in policy areas of monetary, taxation, energy and even foreign affairs etc. The main objective of this integration has been economics rather than politics. The founding fathers initially didn't consider the protection of human rights a main concern like in the CoE. Accordingly the normative and organizational body of the project including the Founding Treaties remained silent on this issue. Then the judicial body of the organization took the wheel and established a jurisprudential human rights law from the outset of the integration. This protection based on case-law found support from the Union institutions and Member States since 90's. Finally the Lisbon Treaty of 2009 has introduced some revolutionary developments such as bestowing a constitutionally binding human rights charter and paving the way of accession to the ECHR. In the study, this process, which started in 70's, is handled in consolidation with the status quo shaped by Lisbon.