Avrupa Birliği askeri yapılanmasının Avrupa bütünleşme sürecine etkisi
The affects of European Union military development to the European integration process
- Tez No: 262703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliği'nin askeri yapılanmasının Avrupa Bütünleşme sürecine etkileri, tarihsel bir yaklaşımla kuramsal bir çerçevede incelenmiştir. Literatür taraması yönteminin kullanıldığı, konu ile ilgili temel dokümanların incelendiği bu çalışmada askeri yapılanma sürecinin özellikle AB'nin olası krizlere karşı kendi gücüyle müdahale edebilecek yeterli kapasiteye sahip olma yolundaki adımlarının, Avrupa'nın bütünleşmesine ve derinleşmesine etkisi olduğu savunulmakta, bunun nedenleri ve sonuçları üzerinde durulmaktadır.Çalışmada bütünleşme süreci ve askeri yapılanma süreci tarihsel bir çerçevede analiz edilmiştir. Güvenlik ve savunma alanındaki yapılanmalar ortaya konmuş, karşılaşılan zorluklar tespit edilmiş, savunma alanında AB üye ve aday ülkelerin tutumları incelenmiş ve etkileşimleri ortaya konmuştur. Güvenlik ve savunma alanında atılan yeni adımların Birlik bütünleşmesine ve derinleşmesine katkıda bulunduğu ortaya konmuştur.Esnek bütünleşme çerçevesinde Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası, Silahlanma ve Ortak Savunma alanlarında Avrupa'da eş merkezli bütünleşme halkaları şeklinde yapılanmaların olduğu savunulmuş, bunun sonucunda ortaya çıkan üye ülkeler ve aday ülkeler arasındaki çeşitli bütünleşme ve derinleşme boyutları analiz edilmiştir.Ayrıca savunma ve güvenlik alanında Anayasa Antlaşması ve Lizbon Antlaşma' sının etkileri de analize dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the affects of European Union military development to the European integration process is analyzed through historical perspective and theoretical approach. In this study, literature review and essential documents review methods were used. Europe has shown that it has great eager to have its own military capabilities to react against any possible crisis within its area of interest, so Europe made several steps to have these capabilities. Thus affecting not only its ongoing integration structure but also widening and deepening it.In this study European integration and military development process are analyzed in a historical approach. All steps to improve military assets has made Europe deepen its integration process. Security and defense structures and activities are put into question, problems which are experienced by EU member and candidate states interactions are analyzed. It is stated that for Europe especially in European Security and Defense Policy, Armament and Common Defense understanding there is concentric circle model for member and candidate countries. Countries in Europe have interactions through military aspects of EU in the model of concentric circles. These interactions were analyzed in this thesis.Also Constitutional Treaty and Lisbon Treaty were analyzed through these aspects.