Edinilmiş mallara katılma rejiminin eşlerin malvarlığı üzerindeki etkisi ve katılma alacağı
The effects of spoused properties on the participation in acquired property regime and claims of participation
  1. Tez No: 265068
  2. Yazar: NESLİHAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HERDEM BELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile yasal mal rejimi olarak edinilmiş mallara katılma rejimi kabul edilmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejimi, şayet eşler evlilikleri süresince bir mal edinmişlerse bunda diğer eşin de katkısı olduğu düşüncesine dayanmaktadır Bu rejimde çeşitli mal grupları vardır. Bunlar, eşlerin kişisel malları ile edinilmiş mallarıdır. Sözü edilen ayırım, malın ne şekilde ve ne zaman elde edildiğine ilişkin olarak yapılmaktadır. Buna göre, bir malın edinilmiş mal kabul edilmesi için, o malın mal rejimi süresince ve bir karşılık verilerek edinilmesi gerekir. Bu karşılık, maddi bir karşılık olabileceği gibi, emek verme şeklinde de gerçekleşebilir. Kişisel malı tanımlamayan kanun koyucu, nelerin kişisel mal olduğunu sınırlayıcı bir şekilde saymıştır. Söz konusu mallar, tasfiyede hesaba katılmazlar. Eşlerin alacak hakkı hesaplanırken, yalnızca edinilmiş mallar dikkate alınır.Edinilmiş mallara katılma rejiminde, her eş gerek edinilmiş malları, gerek kişisel malları üzerinde serbestçe tasarruf edebilir. Ancak kanunda bunun yasal sınırlar içerisinde yapılacağı belirtilmek suretiyle bazı istisnalar getirilmiştir. Söz konusu istisnalar aile konutu ile ilgili işlemler, paylı mülkiyette paylı mülkiyete konu malların diğer eşin rızası olmaksızın devredilemeyeceği ve ailenin ekonomik varlığının korunması amacıyla bazı malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların diğer eşin rızasına bağlanmasıdır. Sayılan bu istisnalar, paylı mülkiyete ilişkin hüküm hariç, edinilmiş mallara katılma rejiminden doğmaz. Bunlar evliliğin genel hükümleri ile getirilmiş sınırlamalardır. Başlı başına evlenmiş olmak ve edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olmak eşlerin fiil ehliyetlerini ve malları üzerindeki tasarruf yetkilerini sınırlamaz.Yeni rejim paylaşıma dayalı bir sistem olduğu için eski rejimden daha adildir. Burada ayni bir paylaşım söz konusu olmayıp, nakdi paylaşım esası getirilmiştir. Tasfiye sonucunda bulunacak artık değer üzerinde bir katılma alacağı hakkı gündeme gelecektir. Mal rejimi, evliliğin boşanma, iptal veya ölüm ile son bulması ya da eşlerin mal rejimi sözleşmesi yaparak başka bir mal rejimine geçmeleri ve haklı sebeplerin varlığı durumunda mahkemece mal ayrılığına karar verilmesi hallerinde son bulur.Edinilmiş mallara katılma rejimi, başka bir rejim seçilmediği takdirde, mevcut evlilikler açısından yürürlük tarihinden itibaren geçerli olacak, geçmişe etkili bir uygulama söz konusu olmayacaktır. Ancak mevcut evliliklerde de evliliğin ölüm sebebiyle son bulması durumunda, önce mal rejimi tasfiye edilecek, ondan sonra terekenin paylaştırılmasına geçilecektir. Dolayısıyla yasal rejim, artık tüm evli çiftleri yakından ilgilendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The legal regime of acquired property as a part of property regime is accepted by the Turkish Civil Code Number 4721. Participation in acquired property regime is based on the idea of that if a property is acquired during marriage by one of the spouses this means that the other spouse has contribution in it. In this regime there is a variety of goods. These are the properties acquired by personal properties of spouses. Abovementioned distinction is done for how and when the goods had been obtained. Accordingly, for the goods in order to be accepted as an acquired property, it has to be acquired the regime's assets and obtain a provision has to be given. This provision can be as labor export as well as a material. Legislator, who doesn?t identify the personal property, considered what the personal properties are in a restrictive manner. The goods in question are not taken into account in liquidation. While calculating the claim of spouse, only acquired the goods are taken into account.Participation in acquired property regime, each spouse can dispose of either acquired property or personal property freely. However, some exceptions are named in order to indicate that this will be done within the legal limits. Such exceptions, family housing-related transactions, participating owners in participating property subject to property can not be transferred without the consent of the other spouse, and connecting certain assets about savings to the other partner consent in order to protect the family's economic presence. Abovementioned exceptions, except for provisions relating to the participating property, don?t arise from participation in the acquired property regime. These restrictions are made with the general provisions of the marriage. To be married and subject to the regime of the acquired property doesn?t limit spouses to participate in their capacity to act and the powers of savings on the goods.As the new regime is a system based on sharing, it is more equitable than the old regime. Here same sharing is not subject, but in cash-sharing basis has been introduced. The right of attending on the value resulted in liquidation will be introduced. Property regime ends in cases of; end of marriage by divorce, annulment of marriage or death, or spouses passing to another property regime, and courts decision of property division within the presence of the right causes.Participation in acquired property regime, if a different regime is not chosen, in terms of existing marriages, will be valid from the date of effect, such a practice in the past will not be effective. However, due to existing marriages ending in death, in the case of marriage, first the property regime will be liquidated, and then the estate will be shared. So, from now on legal regimes interest all the married couples closely.