Edinilmiş mallara katılma rejimindeki malvarlığı değerleri
Assets values in the participation rejime
- Tez No: 625731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde yasal mal rejimi olarak kabul edilen edinilmiş mallara katılma rejiminin daha iyi anlaşılabilmesi için, öncelikle Türk Medeni Kanunu'nun öngördüğü diğer mal rejimleri olan mal ortaklığı, mal ayrılığı ve paylaşmalı mal ayrılığı rejimlerine yer verilmiş olup, mal rejimi sözleşmesi bahsi bu kapsamda işlenmiştir. Tezin adından da anlaşılacağı üzere içeriğinin büyük bir kısmını ise, bu rejimdeki malvarlığı değerlerinin birbirine etkisi oluşturmaktadır. Şöyle ki; edinilmiş mallara katılma rejiminde, edinilmiş ve kişisel mallar olmak üzere iki grup malvarlığı bulunmaktadır. Evlilik birliğinin sona ermesi halinde edinilmiş mallardan yola çıkılarak hesaplanan artık değer üzerinde, eşlerin sahip olduğu katılma alacağı hakkı bu çalışmada detaylı bir biçimde incelenmiştir. İlaveten, edinilmiş mallara katılma rejiminin ilkeleri, denkleştirme ve değer artış payı alacağı konuları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, in ordertograsptheregime of participation in acquiredpropertywhich is regarded as legal propertyregime in ourcountry, community of goods, separation of goodsandseparation of sharedgoodshavebeentakenintoconsiderationandtheissue of commodityagreementregime has beendealt in thisprospect. As can be understoodfromthetitle of thedissertation, a largepart of itscontent is madeup of theinfluence of thevalue of assests on eachother. Namely; Therearetwogroups of assets, acquiredandpersonalassets, in theacquisitionregime of acquiredproperty. Inthisresearch, theright of thespousestoparticipate in thesurplusvaluewhich is calculatedfromtheacquiredproperties in case of marriageto be over has beenstudied in detail. Inaddition, theprinciples of theregime of participation in acquiredproperty, theissue of equalisationandreceivables of incrementvaluehavebeenexamined.