Sorumluluk sigortasında riziko sınırlamaları yönünde sportif etkinlikler istisnası
Sporting events exclusion with regard to risk limitations in liability insurance
  1. Tez No: 265067
  2. Yazar: EMİNE ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızın konusu sorumluluk sigortasında sportif etkinlikler istisnasıdır. Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Mesuliyet Sigortası (ÜŞKMMS) Genel Şartları m. 3 A 5 bendi uyarınca ?Otomobil, motosiklet, bisiklet, bobsleigh, deniz motoru, at, boks ve güreş, yarış ve müsabakalarına, antrenmanlar dâhil iştirakten doğan talepler? sigorta koruması dışındadır. Sigorta koruması dışında bırakılmasının sebebi, bu spor dallarındaki tehlike ihtimalinin yüksek olmasıdır. Sportif etkinliklere iştirak edenlerin sorumluluklarına sebep olabilecek zararların doğma ihtimalinin tesadüfî olmadığı kabul edilebilir. İstisna tutulan haller, adı geçen spor dallarına iştirak edenlerin kendi aralarında ileri sürülen taleplere ilişkindir. İştirak edenlerin kimler olduğunun tespiti yapılmalıdır. İstisna hükmüne konu yarış ve müsabakalar önceden düzenlenmiş olmalıdırlar. Yarış ve müsabaka organizasyonu içerisinde orginazatör, sporcu, seyirci, hakem, güvenlik görevlisi gibi pek çok görevli bulunmaktadır. Kimlerin iştirak eden olduğunun tespiti gerekmektedir. Bu konuyu çalışmamız içerisinde incelemeye çalıştık. Ancak motorlu araç ve bisiklet yarışlarına katılmadan doğan zararlar ÜŞKMMS Genel Şartları uyarınca istisna edilmiş olmakla beraber, KTK m. 105/III hükmü gereğince yarış düzenleyicileri tarafından yaptırılması öngörülen zorunlu sorumluluk sigortası kapsamına alınmışlardır. Zorunlu sorumluluk sigortası kapsamında olan KTK m. 105/son fıkra hükmünde belirtilen yarışların düzenleyicileri iş bu zorunlu sorumluluk sigortasının sigorta ettirenidir. Yarış düzenleyicisi kanunda işleten gibi sorumlu tutulmuştur (KTK m. 105/I fıkra). Zorunlu sigortanın bu sorumluluğu kapsaması gerekir. Zorunlu sorumluluk sigortasında sigorta edilen riziko yarışa katılanların ve yardımcı kişilerin yarış esnasında üçüncü kişilere karşı olan sorumluluklarıdır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of our study is the sporting events exclusion in liability insurance. Pursuant to the section 3 A 5 of the General Clauses of the Third Party Liability Insurance (TPLI), ?claims arising from participation in the races and contests, including trainings, of automobile, motorcycle, bicycle, bobsleigh, motorboat, horse, box and wrestling? are outside of the scope of insurance protection. The reason for exclusion from the scope of insurance protection is the high risk of danger involved in these sports branches. It can be assumed that it would not be coincidental when any damage occurred that may result in the liabilities of those who participate in sporting events. The excluded situations are related to the claims asserted against one another among the participants of the mentioned sports branches. It is required to identify the participants. The races and contests subject to the exclusion clause must have been arranged previously. There are many agents such as organizer, sportsmen, audience, referee and security officer within the organization of race and contest. It must be established who are the participants. We attempted to analyze this subject in this study. However, the damages arising from participation in motor vehicle and bicycle races, despite being excluded pursuant to the General Clauses of TPLI, are covered within the scope of the compulsory liability insurance stipulated to be made by the race organizers in accordance with the article 105/III of the Highway Code. Organizers of the races stated in the last paragraph of the article 105 of the Highway Code to be within the scope of the compulsory liability insurance are the insurants of this compulsory liability insurance. The law holds the race organizer liable as well as the exploiter (Highway Code, article 105/paragraph I). Compulsory insurance needs to cover this liability. The risk insured in compulsory liability insurance consists of the liabilities of race participants and assistants towards third parties during the race.