Sağlık - büyüme ilişkisi: Türkiye ekonomisi için ekonometrik bir analiz
The relationship of health ? growth: An econometric analysis for Turkish economy
  1. Tez No: 265074
  2. Yazar: MUHARREM MECİT GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Beşeri sermaye iktisadi büyümenin önemli kaynaklarından biridir. Beşeri sermaye stokundaki bir artış iktisadi büyümeyi de hızlandırmaktadır. Gelişmiş ülkelerin yüksek beşeri sermaye stoku verimliliğe pozitif katkı yaparken, gelişmekte olan ülkelerin nispeten düşük beşeri sermaye stoku gelişmelerinin önünde bir engel teşkil etmektedir. Bu durum ise gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki makasın açılmasına diğer bir değişle ıraksayama neden olmaktadır. Dolayısıyla beşeri sermaye stoku iktisadi büyüme hızını belirlemesi açısından büyük bir öneme sahiptir.Beşeri sermayenin birçok unsuru bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi sağlık seviyesidir. Sağlık beşeri sermayenin diğer unsurlarını da beslemesi açısından büyük öneme sahiptir. Örneğin sağlıksız bir insanın daha zor eğitilmektedir. Bu durum ise sağlığın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.Bu çalışmada sağlık ve iktisadi büyüme ilişkisi teorik olarak ele alındıktan sonra sağlık ekonomisi kavramı açıklanacaktır. Üçüncü bölümde ise Türkiye ekonomisi için sağlık ve iktisadi büyüme ilişkisi ampirik olarak araştırılacaktır. Çalışmada Türkiye ekonomisi için 1980 ? 2007 yılları arasında doğuşta yaşam beklentisi ve büyüme ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmanın sonucuna göre doğuşta yaşam beklentisi büyüme üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Ancak seriler arasında kısa dönemde değişkenler arasında bir ilişki mevcut değildir.Bu çalışmada sağlık ve iktisadi büyüme ilişkisi teorik olarak ele alındıktan sonra sağlık ekonomisi kavramı açıklanacaktır. Üçüncü bölümde ise Türkiye ekonomisi için sağlık ve iktisadi büyüme ilişkisi ampirik olarak araştırılacaktır. Bu bağlamda Türkiye ekonomisi için 1980 ? 2007 yılları arasında doğuşta yaşam beklentisi ve büyüme ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmanın sonucuna göre doğuşta yaşam beklentisi büyüme üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Ancak değişkenler arasında kısa dönemde değişkenler arasında bir ilişki mevcut değildir.
Özet (Çeviri)
Human capital is one of important sources of growth. An increase in human capital stock accelerates economic growth. When high human capital level in developed countries contributes positively efficiency, relatively lower human capital level in undeveloped countries block their development. This means that, human capital stock has importance for determination of economic growth rate.Human capital has a lot of element. One of them is health level. Health has importance because it feeds other elements of human capital. For example, an unhealthy (ill) person is educated hardly. This situation demonstrates that health is important.In this work, after the relationship between health and economic growth is discussed theoretically, health economics concept will be explained. In third section for Turkey economy, the relationship between health and economic growth will be empirically researched. The result of this work, health expenditure affects growth negatively and life expectations at birth have a positive effect on growth.In this work, after the relationship between health and economic growth is discussed theoretically, health economics concept will be explained. In third section for Turkish economy, the relationship between health and economic growth will be empirically researched. In this context, for Turkish economy the relationship between life expectancy at birth and growth is researched. According to result of this working, life expectancy at birth have a positive effect on growth. However, in the short run there is not a relationship between variables.