Kore sineması ve Hollywood ve yeniden çevrim'e yöneliş: Siworae-The Lake House filmlerinin karşılaştırılması
The cinema of Korea and hollywood and the remake films: Comparison of Siworae and The Lake House
  1. Tez No: 265073
  2. Yazar: ÖZGE AYŞEM GÖKŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR PÖSTEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Sinema, ilk yıllarından beri diğer sanat dallarıyla ilişki içerisinde olmuş ve birçok yapıt, uyarlama, kopyalama, alıntılama ve esinlenme yöntemleriyle beyaz perdeye aktarılmıştır. Sinemasal bir uyarlama biçimi olan yeniden çevrim ile yapımcı, hayali bir senaryo yerine görselleşmiş, ticari başarısını ispatlamış, somut bir örnekle çalışabilmektedir.Hollywood Sineması gücü ve görkemi ile tüm dünyada etkisini hissettirmiştir. Sinemaya ticari açıdan yaklaşmış ve pazarlama merkezli bir bakış açısıyla, hep daha da büyük karlar getirecek filmlerin peşinden koşmuştur. Son yıllarda Hollywood sinemasının çok ciddi şekilde konu sıkıntısı çektiği görülmektedir. Korku, gerilim, aksiyon, komedi gibi işlenebilecek her türü filmlerinde işleyen Hollywood, birbirinin benzeri filmleri yaptığı anda farklı ülke sinemalarına yönelmiştir. 2000'li yıllardan itibaren ise Doğu'dan yükselen ışığı fark ederek Güney Kore Sineması'na yönelmiştir.Araştırma, bir yeniden çevrim örneği olan The Lake House ile bu filme kaynak oluşturan, Güney Kore menşeili bir filmin karşılaştırılmasından hareketle, yeniden çevrim sürecini açıklamayı amaçlamaktadır. Buradan yola çıkarak, Hollywood ve Güney Kore sinemalarının tarihsel gelişimi incelenmiş, örnek olarak seçilen filmlerde, ait oldukları kültürlere dair özellikler aranmış, yeniden çevrim sürecinin gerçekleştirilmesi esnasında ortaya çıkan değişimlerle birlikte kaynak alınan eserin tamamıyla ortadan kalktığı ve bambaşka biçim içinde yeniden sunulduğu sonucu ortaya çıkmıştır.Tezi Hazırlayan: Özge Ayşem GÖKŞARTez Danışmanı: Doç. Dr. Nigar PÖSTEKİTez Kabul Tarih ve No.: 20.02.2010 2010 / 03Jüri Üyeleri:Doç. Dr. Mete ÇAMDERELİDoç. Dr. Nigar PÖSTEKİYrd. Doç. Dr. Mehmet ARSLANTEPE
Özet (Çeviri)
Since the cinema?s first days, it has been interacting with other forms of art and cinema artists have been transfering several works of art to silver screen by copying, quoting and inspired method.Hollywood Cinema becomes efficient all around the world with its power and gorgeousness. It has been seen that Hollywood Cinema has seriously got a subject problem in recent years. Hollywood turned towards the movies of different countries, meanwhile it makes the movies alike. Since 2000s, it has been turning towards the Korean Movie, realising the light arising from the East.Although the subject of the research is the Hollywood, turning towards to remaking movie?s. The purpose of research is to explain the remaking process by using the Lake House and the source movie which is originated in South Korea. For this purpose i analyse the evolution of the Hollywood and the South Korean Cinema, in the sample movies choosen i searched for features regarding the culture they belong. In the conclusion i find out the charecteristics of the source movie completely wiped out and the remake presented as in another genre and type.Thesis By: Özge Ayşem GÖKŞARThesis Advisor: Doç. Dr. Nigar PÖSTEKİDate and No. Of Approval: 20.01.2010 2010 / 03Doç. Dr. Mete ÇAMDERELİDoç. Dr. Nigar PÖSTEKİYrd. Doç. Dr. Mehmet ARSLANTEPE