Kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Türkiye ekonomisi üzerine bir uygulama
The effect of public expenses on economic development: A practice on Turkey's economy
- Tez No: 187455
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KARAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZETKAMU HARCAMALARININ EKONOM K BÜYÜME ÜZER NDEK ETK S :TÜRK YE EKONOM S ÜZER NE B R UYGULAMAMurat MEREktisat Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüAğustos 2006Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARAGÜLBu çalışmada, 1963-2004 dönemi boyunca Türkiye'de kamu tarafından yapılaneğitim, sağlık ve altyapı harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiincelenmiştir. Bu ilişkiyi test etmek için Engle-Granger nedensellik testi ve VARmodeli yöntemi kullanılmış ve kamunun yapmış olduğu eğitim, sağlık ve altyapıharcamalarının ekonomiye etkileri analiz edilmiştir. Ekonometrik çalışmadan eldeedilen bulgulara göre, Türkiye'de eğitim, sağlık ve altyapı harcamalarının ekonomikbüyümeyi açıklamada yetersiz kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF PUBLIC EXPENSES ON ECONOMIC DEVELOPMENT:A PRACTICE ON TURKEY?S ECONOMYMurat MEREDepartment of EconomyAfyon Kocatepe University, The Institute of Social SciencesAugust 2006Advisor: Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARAGÜLIn this study, the relationship between the economical development and thepublic expenses on education, health and infra-structure during the 1963-2004 period inTurkey has been dealt with. In order to test this relationship, the VAR modelling methotand the Engle-Granger casualty testing have been used and the effect of public expenseson education, health and infa-structure has been analysed. According to the findingsfrom econometric studies, it has been found out that the expenses on education, healthand infra-structure have been inefficient to explain the economic development.