Bologna süreci ve yükseköğretim kurumlarındaki yansımaları
Bologna process and its effects on higher education institutions
- Tez No: 265075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NOHUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
20. yüzyılın son çeyreğinde küreselleşmenin etkisini daha ağır hissettirdiği Avrupa yükseköğretim kurumları, yükseköğretim kurumlarının maruz kaldığı sıkıntıları bertaraf etmek adına tek bir eylem planı belirlemişlerdir. 1999'da 29 ülkenin katılımı ile resmi olarak başlayan Bologna Süreci, 2010 yılına gelindiğinde 47 ülkenin sürece dahil olmasıyla birlikte coğrafi anlamda Avrupa'da yaygın bir alanda etkin hale gelmiştir.Avrupa ülkeleri süreç ile derecelerin, öğrenim sürelerinin, yeterliliklerin ve diplomaların karşılıklı tanındığı, öğrenci ve akademisyen hareketliliğinde sınırların kaldırıldığı, işbirliği çerçevesinde birbirinden güç bularak kalitenin geliştirildiği Avrupa Yükseköğretim Alanı olarak adlandırılan alanı oluşturmak üzere yükseköğretim sistemlerini yeniden yapılandırmayı taahhüt etmişlerdir. Yükseköğretimin yeniden yapılanması Avrupa yükseköğretim kurumlarının uluslararası arenada rekabet edebilirliğini ve kalitesini arttırmayı amaçlamasının yanı sıra, gelecekte Avrupa'yı daha müreffeh kılacak Avrupa Bilgi Toplumu'nun oluşturulmasını öngörmektedir.Bu çalışmada 1999 yılından bu yana Avrupa Yükseköğretim Kurumları'nın değişim çerçevesini belirleyen Bologna Süreci, yükseköğretim sistemlerini sürece iten sebepler, sürecin ilkeleri, ilkeleri uygulama yöntemleri, hedefleri, ulusal ve kurumsal düzeyde işlevselliği irdelenmiştir. 1999'dan 2010'a uzanan bu süreç içerisinde sürecin getirisi olan reformların uygulanmasının ulusal ve kurumsal düzeyde ne derece gerçekleştirildiği, uygulamaların uluslar ve yükseköğretim kurumlarında ortaya çıkardığı ve çıkaracağı muhtemel pozitif ve negatif sonuçlar, sürecin sunduğu fırsatlar ve tehditler genel çerçevede değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last quarter of the 20th century, European higher education institutions, where globalization effects are sensed more heavily, have formed a single action plan to eliminate the problems they face. The Bologna Process, starting officially with the participation of 29 countries approval in 1999 has reached 47 countries in 2010 and the process has become widely efficient across Europe.European participating countries have committed to constitute their higher education systems in order to create the area called European Higher Education Area (EHEA) by developing recognition on degrees, study periods and diplomas, removing the borders across countries and herewith facilitate mobility of students and staff and improving quality through the synergy and cooperation among institutions. Reconstruction of higher education aims not only to increase the competitiveness and quality of European higher education institutions at international level but also to form European Knowledge Society, which will make Europe more prosperous.In this study, Bologna Process, which determines the framework of reforms in higher education, the reasons for the advent of the process, its principles, methods for the application of principles, its objectives and its functionality at national and institutional level, have been scrutinized. How much has been done to implement the reforms at national and institutional level from 1999 to 2010, the possible positive and negative effects which has emerged or will emerge from the applications at institutions, opportunities and threats deriving from the process itself have been evaluated.