Avrupa Birliği ve Türkiye'de çevre korumaya yönelik teşvikler, yardımlar ve Türkiye muhasebe standartlarına göre muhasebeleştirilmesi örnekleri
Turkey and the European Union incentives to protect the environment and state aid by accounting standards accounting and Turkey upgrading samples
- Tez No: 265086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY TELLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yoğun rekabet ortamında ülkeler kendi işletmelerinin ayakta kalabilmeleri açısından, işletmelerini çeşitli yollarla desteklemektedir. Destekleme yöntemlerinden biri de işletmelere verilen teşvik ve yardımlardır. Rekabet ortamında çevreye verilen zarar da göz önünde bulundurulmalı ve ülkeler, işletmelerin faaliyetlerini gerçekleştirirken çevre korumaya yönelik önlemler almalarını sağlamalılardır.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ve AB'de işletmelere verilen çevre korumayı teşvik uygulamalarını incelemek ve Türkiye Muhasebe Standartları kapsamında devlet teşvik ve yardımlarının muhasebeleştirilmesini örnekler yardımıyla incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde teşvik kavramı açıklanacaktır. İkinci bölümünde AB'nin çevre koruma anlayışının gelişimi ve işletmelere verilen çevre koruma teşvikleri, yardımları ele alınacaktır. Üçüncü bölümde Türkiye'de çevre korumanın gelişimi ve çevre koruma teşvikleri, yardımları incelenecektir. Son bölümde ise Türkiye Muhasebe Standartları kapsamında işletmelere verilen çevre koruma teşviklerinin ve yardımlarının muhasebeleştirilmesi örneklerle açıklanacaktır.Sonuç olarak AB ve Türkiye'deki işletmelerin faaliyetleri sırasında çevre koruma amacıyla faydalanabilecekleri teşvikler, yardımlar ve muhasebeleştirilmesi açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the environment of intense competition, countries give support to their firms in numerous ways, so that they can continue their operations and survive. One of the firm supporting methods is giving them incentives or aid. Within the environment of competition, the hazard given to the environment should be also taken into consideration and countries should maintain the firms take necessary precautions on environmental protection during their operations.The aim of this thesis workout is to examine the incentive applications on environmental protection given to firms in EU and in Turkey and within the scope of Turkish Accounting Standards, to examine the accounting of the state incentives and aid with the contribution of various examples. In the first part of the workout, the concept of incentive has been unveiled. In the second part, the progress on environmental protection understanding in EU and environment protection incentives were covered. In the third part, the progress on environmental protection and environmental protection incentives were examined. In the final part, accounting of environmental protection incentives given to firms within the scope of Turkish Accounting Standrads were explained with examples.Finally, the incentives, aid and their accounting procedure which firms in EU and Turkey may benefit during their operations for the purpose of environmental protection will be explained.