Elektronik ihale ( e-ihale ) kamu kurumları inşaat ihalelerinde e-ihale uygulaması
Electronic tender (e-tender) e-tender application in construction tenders of public institutions
  1. Tez No: 265085
  2. Yazar: MEHMET KUTAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, İşletme, Civil Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Elektronik devlet çalışmalarının en önemli bileşenlerinden birini ?elektronik ihale (e-ihale)? uygulaması oluşturmaktadır.Elektronik ihale, ihale sürecinde şeffaflık, etkinlik, verimlilik ve zamandan tasarruf gibi pek çok fayda sağlamaktadır. Dünyadaki e-ihale uygulamaları incelendiğinde, toplam satın alma maliyetlerinde yüzde 20'lere kadar tasarruf sağlandığı görülmektedir. Bu çalışmada amaç, ülkemizdeki inşaat işlerindeki kamu alımlarının elektronik ihale sistemi ile yapılmasının sağlanmasıdır. Bu bağlamda kamu kurumlarının e-ihale sistemine geçmesinin yararları ele alınarak, bu sürecin hızlandırılmasına katkı sağlayacak olan e-ihale yazılımı gerçekleştirilmiş ve online ihale sistemi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı'nda, sanal bir yapı (inşaat) ihalesi gerçekleştirilip başarılı sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
?Electronic Tender? (e-tender) application is the most important components of electronic government works.Electronic tender provides many benefits such as transparency, effectiveness, productivity and efficient using of time in bidding process. As examined the application of e-tender in worldwide, it has been seen that there is 20 percent saving in total cost of ownership. The aim of this study is to provide to make the public purchasings in construction works by e-tender. For that reason, e-tender software which makes a contribution to accelerating of this process is completed by handing the benefits of using e-tender in public institutions and a virtual construction tender has been realized and successful results have been obtained by e-tender system in Directorate of Construction and Technical Works in Afyon Kocatepe University.