Eskişehir ve yöresi Canimen havaları
Canimen folk songs belonging to Eskişehir and region
- Tez No: 265091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ONER UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bir toplumun sözlü ürünleri, o topluma ait kültürü oluşturan önemli unsurların başında gelmektedir. Halk kültürümüzün somut olmayan miraslarından biri olan canimen havaları hakkında sistemli bir çalışmanın olmaması nedeni ile bu geleneğin giderek yozlaşması araştırmanın problemidir. Araştırmanın amacı; halk kültürümüzü oluşturan sözlü ürünlerden canimen havalarını yerinde tespit edip kayıt altına alarak; gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarmak ve bu yolla halk bilimine katkı sağlamaktır. Araştırmanın başlangıç aşamasında betimleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonraki aşamasında alan araştırması yöntemi ve bu yönteme ait katılımlı gözlem ile yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme teknikleri yer yer birlikte kullanılmıştır. Canimen havası; Eskişehir ve yöresi Türkmen köylerinin oyunlu ezgilerinin, kadın-erkek birlikteliği ile karşılıklı olarak söylendiği ezgili manileri ifade etmektedir. Canimenlerin sözleri genellikle sevgi, sitem, özlem ve naz etme gibi temaları anlatmaktadır. Kültürümüzün somut olmayan miraslarından olan Eskişehir ve yöresine ait ?canimen havaları? ile ilgili yapılan bu çalışma; ilk akademik ve alan tespitleriyle belgelenen sistematik bir çalışmayı içermektedir. ?Nanay-yallı, deme-çevirme? adları ile anılan ve canimen havaları ile benzerlikleri varsayılan uygulamaların incelenmesi, konunun daha kapsamlı bir şekilde açıklığa kavuşturulması bakımından araştırmacılara önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The oral product of a society is one of important elements that create the culture of a society. The lack of systematic on ?Canimen? songs -an intangible cultural heritage of our public culture- causes the corruption of this tradition and this is the problem of this research. ?Canimen? is one of the important elements that make up our oral products which create the public. The aim of the study is to detect in place and record accurately of ?Canimen? and to transfer them to future generations and thereby to contribute to public science. Descriptive methods were used in the initial stages of research. In the next stage of the research method and the method of field research and participatory observation, structured and semi-structured interview techniques were used together in some places. Canimen songs belonging to Eskişehir and the close Turkmen villages are kind of mania said mutually by combination of men and women.The words of ?Canimen? songs usually include themes such as love, longing and to affectation. This study ?concerning the ?Canimen? songs -one of the intangible heritage of our culture- belonging to Eskisehir and its region- includes the first academic and systematic work documented by field work. The folk songs called ?nanay-yallı?, ?deme-çevirme? are the similar applications to ?Canimen? folk songs and suggested for research to examine and clarify the subject more thoroughly.