Eskişehir ve yöresi Kırım Tatar ağzı
Kırım Tatar dialect of Eskişehir and neighborhood
- Tez No: 87587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHAL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 499
Özet
ÖZET Bu tezde, Eskişehir ve yöresinde konuşulan Kırım Tatar ağzının ses ve şekil özellikleri, Eskişehir merkez ve ilçelere bağlı 13 köyde yapılan derleme çalışmaları sonucunda Kırım Türkçesi edebî diliyle ve zaman zaman da Eski Türkçe ile mukayese edilerek incelenmiştir. Konuşan şahıslardan teyple tespit edilen metinler yazıya geçirilmiş, derlenen metinler fişlenerek taranmış ve değerlendirme yapılarak orijinal örnekler tezde kullanılmıştır. Tez,“Ses Bilgisi”,“Şekil Bilgisi”,“Metinler”ve“Sözlük”olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Sözlükte gösterilen mânâlar, karşılıkları oldukları kelimelerin derlenen metinlerdeki mânâlarıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, both the phonological and the morphological characteristics of“Kırım Tatar”dialect have been compared not only with the literary language of“Kırım Turkish”, but also, from time to time, with Old Turkish as a result of anthology studies made in Eskişehir, the central city of the whole area and thirteen villages in separate neighbouring towns. The texts, which have been obtained from the individuals interviewed by means of a tape - recorder, have been written down. The selected texts have been searched thoroughly and indexed. Added to this, original examples have been used in the thesis by evaluating and keeping all the details under careful control. The thesis consists of four sections:“Phonology”,“Morphology”,“Texts”and“Dictionary”. The meanings shown in the dictionary are the ones of the words in the selected texts, which they are equivalent to. 1 1. «®»H» M»»