Eskişehir ve yöresi Convolvulus L. türleri üzerinde taksonomik, morfolojik ve anatomik araştırmalar
- Tez No: 13332
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
DZET Bu çalışmada Eskişehir ve yöresinde yayılış gösteren Convolvulus L. türlerinin özellikle morfolojik, anatomik yapısı ile toprak özellikleri üzerinde durulmuştur. Araştırma materyali olarak bölgede yayılış gösteren C.arvensıs, C.galatıcus, C.cantabrica, C.holosericeus sub.sp. holoser iceus, C.compact us, C.lıneatus, C.phyrıgus ve türleri incelenmiştir. Ancak bölgede yayılış gösterdiği bildirilen C. phyrigus ve C. pulvinatus türleri yayılış alanlarının cok dar olması ile yerleşim alanları içinde kalması ve yöredeki aşırı otlatma nedeniyle tüm dikkatimize rağmen bulunamamıştır. Ele alınan türlerin morfolojik özellikleri bakımından çiçek rengi, yaprak, sepal lerin şekil ve büyüklüğü ile ovaryumun tüylü yada tüysüz oluşu gibi -farklılıklar saptanmıştır. Türlerin yaprak anatomileri incelendiğinde yaprakla rın amfislomatik tipte oldukları, anısositik, anomosıtık ve dıasıtik tip s tomalara sahip oldukları ve epidermis hücre çeperlerinin düz yada ondüleli bir yapı gosterdiği sapt anmıştır.
Özet (Çeviri)
V 1 SUMMARY In this study, in particular, the morphologia ana anatomic structures and the relevant soil properties ot the species o-f Convolvulus L. growing within the province of Eskişehir and its surrounding areas were investiqated. C.arvensis, C.galaticus, C.cant abr i cca, C.ho loser iceus sub.sp. holoser iceus, C.compactus, C.lıneatus ve C.phyrigus naturaly distrubuted in this area were investigated to be our research ma ter ıal. But spite great efforts C.scammonia, C.pulvinatus could not be includes because o-f having limited areas to grow, and these area-:, being inhabited by people and over grazing. The species studied were determined to v^r, morphologically, to some extent, due to the color of ihe fluwer, the shape and size of leaves and sepals or tr.c- ovarium being hairy or not. In cross sections, the leaves of the species stuaie-d being amphı st oma t ı c, the wall of epidermis cells.-.^r c- observed to be straight or curly. İn superfıcıalv sec t ı... r. - the s t ornat a to be anısosıtıc, a noma s ıtıc, dj^;.; i.. compared with adjacent cells.