Banka etkinliği ve finansal performans ilişkisi : Türk bankacılık sektöründe veri madenciliği uygulaması
Relationship between bank efficiency and financial performance : Data mining application at Turkish banking sector
- Tez No: 265125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ALİ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada öncelikle Türk Bankacılık Sektöründe faaliyet gösteren mevduat bankalarının Veri Zarflama Analizi Yöntemiyle etkinliklerini ölçmek suretiyle etkin ve etkin olmayan bankalar belirlenmiştir. Daha sonra Veri Madenciliği Yöntemi kullanılarak banka etkinliğinin oluşumunda hangi finansal performans göstergelerinin belirleyici olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla çalışmada Türkiye Bankacılık Sektöründeki mevduat bankalarına ait 2003-2008 yılları verileri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre banka etkinliğinin belirlenmesinde farklı girdi ve çıktı değişkenleri kullanıldıkça etkin olan ve olmayan banka sayısında da değişiklikler oluştur. Etkin olan bankalarda özellikle üç oranının belirleyici olduğu Veri Madenciliği ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study , banks of deposit which operate in Turkey Banking Sector have been analyzed and active or nonactive banks have been identified by the method of Data Envelopment Analysis. Data Mining Method used also enabled the bank determine which users of financial performance indicators that were determined. For this purpose; deposit banks, in the Banking Sector in Turkey, datas from 2003 to 2008 were used. According to the study findings to determine bank efficiency, if input and output variables difference, the number of active banks difference, too. DEA was measured efficiency within the frame of inputs - outputs and according to other banks. Three ratios had been a determiner for efficiency by Data Mining in this study.