Terörün küreselleşmesi ve AB'nin terörle mücadele politikasındaki dönüşüm
Globalization of terrorism and eu transition on the policy of fighting against terrorism
- Tez No: 265145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu tezin amacı; terörizm kavramının tanımlanması temelinde, özellikle günümüz itibariyle söz konusu olmaya başlayan ?küresel terörizm? olgusunun ele alınması ve değişen terörizm ve terörizmle mücadele algısı çerçevesinde, ?Avrupa Birliği'nin Terörle Mücadele Politikası?nın dönüşüm değişim sürecinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın temel çıkış noktasını, terörizm ve terörizmle mücadelede farklılaşan ve öngörülen uluslararası politikalar ile özellikle 11 Eylül Saldırıları sonrasında, Avrupa Birliği'nin terörizmle mücadele konusunda gündeme getirdiği güvenlik politikalarıdır.Çalışma; özellikle 11 Eylül Saldırıları sonrasında, Avrupa Birliği'nin Terörle Mücadele Politikası'nda, bir anlamda köklü değişimlerin öngörüldüğü ve yaşandığı varsayımına dayanmakta ve öncelikli olarak da, bu varsayım doğrultusunda ?terör?, ?terörizm? ve ?küresel terörizm? kavramlarının açıklığa kavuşturulması adına değerlendirmelere yer vermektedir. Son Bölüm'de de; ?Terörün Avrupa'daki Tarihi?, ?Avrupa Ülkeleri ve Terörizmle Mücadele Politikaları?, ?Terörizmle Mücadele Politikası'nın İlk Dönemi (1970 ? 2001)?, ?2001 Sonrası Gerçekleşen ve Küresel Etkilere Sahip Terör Olayları ve Avrupa Birliği'nin Değişen Terörle Mücadele Politikası ? Türkiye İle İlişkiler? bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is, to examine and evaluate and determining transition and alteration of the EU policy on terrorism and fighting against terrorism within the changing perception frame work fight against terrorism and perception of global terrorism approach. Main outlet of this work is security policies have been brought up by the European Union on fighting against terrorism and diversified international policies predicted just after the 11 September offence against USA.This study allows primarily statements and evaluations to enlighten notions of terror, terrorism and global terrorism based over the assumption of the prediction deep rooted diversifications over the European Union Policies of Fighting against the Terrorism after the 11 September offence. In the last chapter History of Terror in Europe, European Nations and their Policies for Fighting against the Terrorism, First Period of Policy of Fighting Against Terrorism (1970 ? 2001), Terror activities possessing global impacts and realized after 2001 and European Union changed policies on fighting against terrorism policies ? Relations with Turkey is studied.