Sanatsal tekstillerin endüstriyel tekstil tasarımında uygulanışı
Application of the artistic textiles in the industrial textile design
  1. Tez No: 265146
  2. Yazar: FATMA BELDE AKYOL DİLBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
İlk çağlardan beri insanoğlunun en eski yaratılarından biri olan tekstil; insanoğlunun kültür tarihi ile birlikte gelişerek, değişimlere uğramış ve zamanla sanat, tasarım, endüstri gibi farklı kavramlarla varlığını sürdürmüştür.?Sanatsal Tekstillerin, Endüstriyel Tekstil Tasarımında Uygulanışı? başlıklı tez çalışması, sanatsal tekstillerin, zamanla endüstriyel tasarımlara ilham olması ve endüstriyel tasarımlarında sanata ya da giyilebilir sanata dönüştürülebilme döngüsünü açıklayan: Giriş, Sanat ve Tekstil, Tekniklerine ve Malzemelerine Göre Tekstil Sanatları, Sanatsal Tekstillerin Sanat Kavramı İçindeki Yeri, Akıllı Tekstiller ve Tekstil Sanatları başlıklı bölümlerden oluşmaktadır.Tezin amacını ve sınırlarını kısaca açıklayan Giriş bölümünden sonra Birinci bölümde, sanat, sanatçı ve sanat eseri kavramlarını açıklayarak; ilkel çağlarda sanatın doğuşu ve İlkel toplumlarda ki tekstillerin günümüze yansımalarını irdeleyen bölüm gelmektedir. İnsanoğlunun ilk çağlardan beri inançları, yaşam biçimleri, giyinme ve süslenme ihtiyaçlarının şekillendirdiği tekstillerin günümüzde nasıl sanat ve tasarıma dönüştüğü açıklanmaktadır. Bu bölüm Sanat ve Tekstil başlığı altında toplanmıştır.İkinci bölüm ise, tekniklerine ve malzemelerine göre tekstil sanatlarının sınıflandırması, tarihsel gelişimleri, üretim teknikleriyle birlikte, sanat alanında ve endüstriyel tekstil tasarımında kullanımlarını irdelediğimiz bölümdür. Bu bölümde tekstili plastik değerlere ulaştıran sanatçıların aynı zamanda estetik değerleri harmanlayarak tasarımlama gücü göstermeleri ve bir sonraki adım olan endüstriyel teknikleri ve tasarımları tekrardan sanata dönüştürebilmeleri açıkça ortaya konuşmuştur. Bu bölüm Tekniklerine ve Malzemelerine Göre Tekstil Sanatları başlığı altında toplanmıştır.Üçüncü bölümde, endüstri devriminin ve Bauhaus'un yarattığı teknolojik gelişmelerinin etkileriyle tekstil sanatına getirdiği yenilikler incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde sanatsal giyim kavramı içinde, giyilebilir sanat ve moda kavramları da incelenerek sanatsal tekstillerin sanat kavramı içindeki yeri ortaya konmuştur. Sanatsal Tekstillerin Sanat Kavramı İçindeki Yeri başlığı altında toplanmıştır.Dördüncü bölümde ise, yaklaşık son on yılda daha çok gündeme gelmiş, nano teknolojik gelişmeler sayesinde tekstilde bir devrim gerçekleşmiştir. Akıllı tekstiller ve nanotekstillerin tekstil sanatlarına etkileri ve akıllı giysilerin fonksiyonel moda kavramını ortaya çıkarmasıyla geleceğin yönü bir bakıma şekillenmiştir. Bu bölüm Akıllı Tekstiller ve Tekstil Sanatları başlığı altında toplanmıştır.Günümüzde her geçen gün gelişmeye devam eden yeni teknolojiler baktığımızda hepimizin hayatını endüstrileştirmiştir. Bu yüzdendir ki sanatın değeri bir kere daha anlaşılmış herkes tek olanın farklı olmanın peşine düşmüştür. Bu toplumsal eğilim sonucunda endüstri sanatın ve tasarımın hizmetinde çalışmaya başlamıştır. Sanatsal tekstillerin endüstriyel tekstil tasarımına ilham olması ve endüstriyel tasarımlarında sanata ya da giyilebilir sanata dönüştürülebilme döngüsü devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Textile, being one of the oldest creations of mankind from the earliest eras, has developed simultaneously with the cultural history of mankind, evolved and continued its existence together with other concepts such as art, design and industry in time.This thesis study with the title of ?Application of the Artistic Textiles in the Industrial Textile Design? is comprised of chapters with the headings of Introduction, Art and Textile, Textile Arts According to the Techniques and Materials, Place of the Artistic Textiles within the Concept of Art, Smart Textiles and Textile Arts, which explain the cycle wherein the artistic textiles have become, in time, an inspiration to the industrial designs and convertible into art or wearable art at industrial designs.Following the Introduction chapter which briefly addresses the purpose and boundaries of the thesis, the First chapter explains the art, artist and art work concepts, and elaborates the birth of art in the primitive ages and the reflections of the textiles at the primitive societies on the current day?s textile. It is described as to how the beliefs, living styles, clothing and decoration needs of the mankind has shaped up the textiles since the early ages and how these textiles have transformed into art and design today. This chapter has been gathered under the title of Art and Textile.The second chapter is where the textile arts are classified according to their techniques and materials, their historical development is addressed together with production techniques and where it is examined as to how they are used in the field of art and industrial textile design. This chapter clearly puts forth how the artists, that have made textile reach plastic values, have also harvested the aesthetic values, demonstrated the power in their designs and transformed the industrial techniques and designs, being the next step, back into art. This chapter has been gathered under the title of Textile Arts According to the Techniques and Materials.In the third chapter, the innovations brought about in the textile art via the impacts created with the industrial revolution and the technological developments created by Bauhaus have been examined. Moreover, the wearable art and fashion concepts have also been examined within the artistic clothing concepts, thereby putting forward the place of the artistic textiles within the concept of art. This chapter has been gathered under the title of The Place of the Artistic Textiles within the Concept of Art.The fourth chapter narrates the revolution that has occurred in textile thanks to the nano-technological developments that have come on the agenda much more in the recent decade. The direction of the future can be said to have shaped with the impacts of the smart textiles and nano-textiles on the textile arts and the bringing about of the functional fashion scope by the smart clothes. This chapter has been gathered under the title of Smart Textiles and Textile Arts.Currently, almost all of our lives have become industrialized when we consider the ever-growing pile of developing technologies. Thus, the value of art was re-understood; everyone started to take a path in the pursuit of the unique, being different. As a result of this societal trend, industry has commenced to serve art and design. The process whereby the artistic textiles are inspiring the design of the industrial textiles and the cycle wherein the industrial designs are being transformed into art or wearable art are still continuing.