Mali müşavirler ve muhasebeciler meslek grubunun vergi etiği algılaması üzerine görgül bir çalışma: Zonguldak İli uygulaması
An empirical investigation on financial consultant and accountant professionals tax ethics perception: Zonguldak province case
- Tez No: 265166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma muhasebe meslek mensuplarının belirli şartlar altındaki vergi etiği algılamalarını ölçmektedir. Çalışma öncelikle etik kavramını genelden özele doğru; iş etiği, meslek etiği ve vergi etiği olarak sıralamakta, her bir kavramı da kendi içerisindeki süreçlerle değerlendirmektedir. Vergi kavramı tanımlanmakta ve vergi etiği olgusu verginin aktörleri olan mükellef, devlet ve muhasebe meslek mensupları ölçeğinde ayrı ayrı ele alınmaktadır. Vergi etiği algısını etkileyen unsurlar değerlendirildikten sonra meslek mensuplarının vergilendirmedeki işlevi ortaya konmaktadır.Çalışma Zonguldak ili ve çevresinde faaliyette bulunan muhasebe meslek mensuplarına yönelik olarak anket uygulaması yapmaktadır. Anket çalışmasının sonuçları istatistiki yöntem ve kurallar çerçevesinde değerlendirilmektedir. Konuya ilişkin olarak daha önce yapılmış olunan çalışmalar taranmış ve bu çalışmanın sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Son olarak anket çalışması ile elde edilen veriler tespit edilmiş, düzenlenmiş ve meslek mensuplarının dahil olduğu mesleki kurallar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the tax ethic perceptions of accountant professionals. The study begun with settting up concept of ethics from general to specific literature; ethics, business ethics, Professional ethics and tax ethics. The concept of tax and tax ethics are discussed from tax payers, the state and accountant point of view. After discussion factors that effect tax ethics perception, the role of profession members in tax collection process is presented.The study is based on data gathered through survey questionnaire to accountant Professional in Zonguldak. Collected data is analyzed with appropriate statistical methods. Previous emprical studies were presented and results of the current study were compared with them. Last but not least, the results were discussed in terms of accountant professionals? profession rules.