Türkiye'de işlem gören yatırım fonlarının risk odaklı performans ölçümü
Risk based performance measurements of mutual funds that are traded in Turkey
  1. Tez No: 265167
  2. Yazar: AYSER ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye'de son 20 yılda sermaye piyasasında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Buna paralel olarak 2010 yılı itibariyle 477 adet yatırım fonu faaliyetini sürdürmektedir. Yatırım fonları sayısı, piyasa değeri ve katılımcıları açısından Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.Bu çalışmada, Türkiye'de işlem gören ve süreklilik gösteren 268 adet yatırım fonunun risk odaklı performans ölçümleri yapılmıştır. Bulunan sonuçlar her fon grubu içinde performanslarına göre sıralanmıştır. Uygulamada finans literatüründe yaygın olarak kabul gören risk odaklı performans ölçütlerinden Sortino Oranı, Bilgi Oranı, Tracking Error, Up Capture, Down Capture, Delta Normal VaR, Cornish-Fisher VaR ve Fama ölçütleri kullanılmıştır. Risk odaklı performans yöntemine göre 74 adet A tipi yatırım fonu, 112 adet B tipi yatırım fonu, 78 adet Emeklilik yatırım fonu ve 4 adet Borsa yatırım fonu test edilmiştir.Yatırım fonları ile ilgili 13.11.2006 - 03.12.2009 tarihleri arasındaki günlük veriler SPK resmi web sitesinden elde edilmiştir. Karşılaştırma ölçütleri ile ilgili veriler ise İMKB ve TKYD'den sağlanmıştır. Bulunan sonuçlar her fon grubunun kendi içinde performansına göre sıralanarak yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, her fon grubu içerisinde bazı fonların performansının başarılı, bazılarının ise başarısız olduğu tespit edilmiştir. Bu farkın nedeni, fon yöneticilerinin piyasa zamanlama yeteneklerinin farklı olmasıdır. Yapılan çalışmayla Türkiye'deki yatırım fonlarının risk odaklı performanslarının önemli bir kısmının arzu edilen seviyede olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development has been observed in Turkish capital market in the last two decades. This progress provides of 477 securities mutual funds that are traded in Turkey in 2010. Mutual funds have an important place in the Turkish economy in terms of number of funds, number of participants, and the market values of the funds.In this study, risk based performance measurement of 268 mutual funds that are continuously traded in Turkey has been calculated. Risk based performance measurements (namely; Sortino ratio, information ratio, tracking error, up capture, down capture, delta normal VaR, Cornish-Fisher VaR, and Fama model) that are widely accepted in finance literature have been used at the application of this study. The aforementioned eight performance measurements have been applied to 74 A Type Mutual Funds, 112 B Type Mutual Funds, 78 Pension Mutual Funds, and 4 Exchange Traded Funds.Mutual funds and pension funds daily data for the November 2006 to December 2009 are obtained from Capital Markets Board of Turkey?s official web site. Furthermore required benchmark numbers gathered from the ISE and TKYD (Turkish Institutional Investment Managers? Association).The findings of risk based performance results have been ranked in the context of fund groups and interpreted. The results also prove that some of the funds have shown better performance than the others. The reason of performance differences among funds could be explained by funds? managers timing abilities. In this study, it is concluded that most of the securities mutual funds? performances have not been reached at desired levels in Turkey.