Ekonomik katma değer ve piyasa değeri arasındaki ilişki: İMKB'de işlem gören firmalar üzerine bir uygulama
The relationship between economic value added and market value: An application on ISE-listed companies
  1. Tez No: 265165
  2. Yazar: EGEMEN NURİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı ekonomik katma değer (Economic Value Added-EVA) ile firma değeri, diğer bir ifadeyle piyasa katma değeri (Market Value Added-MVA) arasındaki ilişkinin tespit edilmesi ve firma değerine etki eden ekonomik katma değer bileşenlerinin analiz edilmesidir. Çalışma ikisi teorik, biri uygulama olmak üzere toplam üç bölümden oluşmaktadır.Çağdaş bir finansal performans değerlendirme ölçütü olarak kabul edilen ekonomik katma değerin teorik alt yapısının ele alındığı birinci bölümde, EVA'nın kökeni, EVA'ya ilişkin tanımlamalar, EVA'nın hesaplanması ve EVA'nın avantajları ve dezavantajları üzerinde durulmaktadır.Çalışmanın ikinci bölümünde genel olarak değer ve değerlemeye ilişkin temel kavramlar ve yaklaşımlar ele alınmaktadır. Ayrıca, bu bölümde, firma değerleme yaklaşımları ve yöntemleri üzerinde durularak, firma değerinin ekonomik katma değer yöntemi ile tespitine de değinilmektedir.Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise EVA ile MVA arasındaki ilişkinin tespit edilmesi ve MVA'yı etkileyen EVA unsurlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na kayıtlı firmaların 2005-2009 yıllarını kapsayan döneme ait finansal verilerinden oluşan bir veri seti regresyon modelleri ile analiz edilmektedir. Analiz sonuçları EVA ile MVA arasında pozitif yönlü bir ilişkinin varlığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, EVA'nın unsurlarından olan düzeltilmiş vergi sonrası net faaliyet karı ve yatırılan sermayenin getirisi ile MVA arasında yine pozitif yönlü bir ilişkinin bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between economic value added (EVA) and firm value (that is, Market Value Added-MVA); and the components of EVA that affect firm value. The thesis consists of three parts. The first two parts are theoretical and the third part is about an application related with the aim of the thesis.In the first part of the thesis -in which the theoretical foundations of economic value added are undertaken-, the origins of EVA, definitions related with EVA, its calculation and the advantages&disadvantages are discussed.In the second part of the thesis, basic concepts and approaches about value and valuation are given. Moreover, in this part, firm valuation approaches and methodologies are discussed and the determination of firm value using economic value added methodology is presented.In the last part of the thesis, it is aimed to determine the relationship between EVA and firm value (MVA) and the components of EVA that affect firm value. Throughout this aim, a data set consisting of financial information gathered from financial statements of Istanbul Stock Exchange listed firms in the period of 2005-2009 is analyzed via regression models. Empirical findings indicate a positive relationship between EVA and MVA. Also, some other empirical findings indicate that net operating profit less adjusted taxes (NOPLAT) and return on invested capital (ROIC) variables, which are taken as the basic components of EVA, have statistically positive effects on firm value; while there does not exist any statistically significant relationship between invested capital (IC) variable and firm value (MVA).