5-8 yaş iki dilli çocukların Türkçe artikülasyon özelliklerinin sesbilgisel (fonolojik) süreçler açısından incelenmesi
Analysis of Turkish articulation properties on the basis of phonological processes of bilingual children between 5 to 8 years of age
- Tez No: 265184
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Rezzagil, Meryem. 5-8 Yaş İki Dilli Çocukların Türkçe Artikülasyon Özelliklerinin Sesbilgisel (Fonolojik) Süreçler Açısından İncelenmesi. Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Okul Öncesi Eğitim Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2010. Bu araştırma; 5-8 yaşlarındaki İngilizce / Türkçe, Almanca / Türkçe ve Farsça / Türkçe iki dilli çocukların Türkçe konuşmalarında kullandıkları sesbilgisel süreçlerini ortaya çıkartmak ve bunları birbirleriyle karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara il merkezinde bulunan yabancı uyruklu çocukların gittiği anasınıfları ve ilköğretim okullarının 1 ve 2. sınıflarına devam eden 5-8 yaşlarındaki iki dilli çocuklar oluşturmaktadır. Çalışma; The British School Embassy Study Group (İngiliz Büyükelçiliği Okulu), Bilkent Üniversitesi Hazırlık Okulu (BUPS), Ernst Reuter Okulu (Ankara Almanya Büyükelçiliği Özel Okulu), İran 22 Behmen Okuluna ve Türk okullarına devam eden toplam 41 iki dilli çocukla yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 2-12 yaş grubu çocukların Türkçe'deki seslerin kazanımlarını ve kullanımlarını sistemli olarak değerlendirmek için; Ege, Acarlar ve Turan (2005) tarafından geliştirilen Ankara Artikülasyon Testi kullanılmıştır. Bu araştırma kesitsel olarak ve betimsel nitelikte bir çalışma olarak planlanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde sesbilgisel süreçlerin kullanım sayısına göre dağılımı verildikten sonra, bu süreçler her grup için sıralanmış ve daha sonra sınıflandırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre iki dilli çocukların Türkçe konuşmalarında kullandıkları sesbilgisel süreçlerde 3 grup arasında benzerlikler ve farklılıklar bulunmuştur. Yaşla beraber süreçlerin değişiminde ise bazı süreçlerin yaşla beraber kullanımı azalırken bazı süreçlerin kullanımında yaşla beraber artış olduğu görülmüştür. Bununla birlikte bazı süreçler büyük yaş grubunda görülmemekte ve yaşla beraber kaybolmaktadır. Ayrıca bu araştırmanın sonuçlarına göre iki dilli çocukların dil değerlendirmesinde sesli fonemlerin sessiz fonemler kadar önemli olduğu da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Rezzagil, Meryem. Analysis of Turkish Articulation Properties on the basis of Phonological Processes of Bilingual Children Between 5 to 8 Years of Age. Hacettepe University Institute of Social Sciences, Preschool Education Program, Master Thesis, Ankara, 2010. The goal of this study is to determine the phonological processes exhibited by 5-8 years old; English / Turkish, German / Turkish and Farsi / Turkish bilingual children and make a comparison between them in their Turkish speech. The sample group for the research consists of 41 bilingual children who are between 5 and 8 years of age and are attending foreign or Turkish preschools, grade 1 and grade 2 of elementary schools. These children who lived in Ankara city center are choosen from the following schools; British School Embassy Study Group, The Bilkent University Preparatory School (BUPS), Ernst Reuter School (Germany Embassy?s Private School) and İran 22 Behmen School. For data collection Ankara Articulation Test has been used which was developed by Ege, Acarlar & Turan (2005) to evaluate consonants and vowels of Turkish in 2-12 years old children. Then the phonological processes have been ranged and classified according to percentage of usage in each group. It appears that there are some differences and similarities in the phonological process usage between bilingual children in their Turkish speech. The phonological process in bilingual children who are between 5 and 8 years of age changes with age. Whereas some of the process usage increases with age the others decrease with age. In addition some of phonological processes disappear as the age increases so they have not been observed in older children. The results of this research also show that in the assessment of bilingual children?s language , vowels are as important as consonants.