Bizans İmparatorluğu'nda İkonoklast Dönem (726/730-843), konstantinopolis ve yakın çevresindeki etkileri
Iconoclastic Period in Byzantine Empire (726/730/843), its effects in constantinopolis and its neighbourhood
- Tez No: 265198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİT PEKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İkonoklast dönem, Bizans İmparatorluğu'nda 726/730-843 yılları arasında tasvir karşıtlığının devlet politikası olarak ortaya çıktığı ve yaşandığı dönemdir. Bu çalışmanın amacı, ikona kültünün gelişimi ile başlayan sürecin takip edilerek, ikonoklast hareketin oluşumunun temel etkenlerinin sorgulanması ve bu dönemin yapılar üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmanın kapsamı; ikonaların gelişimi, bu gelişim ile paralel olarak ilerleyen siyasi ve sosyal olayların ikonoklast hareket üzerindeki etkilerinin incelenmesi, ikonaların Hıristiyanlık içerisindeki yerinin tanımlanması ile son bulacak teolojik tartışmaların ele alınması ve tüm bunlarla ilişkili olarak bu dönemin yapılar üzerindeki doğrudan etkisinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda ele alınan yapılar Konstantinopolis ve Marmara Denizi'nin güneyindeki yapılar ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Iconoclasm is the period where a certain policy against icons and images has emerged in Byzantine Empire initiated by Byzantine Emperors during 726/730-843. The purpose of this study is to investigate the underlying reasons of this movement, starting with the development of the cult of icons in Christianity and the destruction activities of the depictions as well as construction activities during this period. The development of icons, the political and social interactions and the effects on the iconoclastic policy, the theological dicussions leading to the definition of the place of icons in Christian doctrine and regarding all of these factors the effects on the buildings and Byzantine art is the scope of this research. The region investigated is restricted within Constantinopolis and the southern shore of Sea Marmara.