Bizans Imparatorluğu'nda isyanlar ve iç savaşlar (976-1204)
The revolt and civil wars in the Byzantine Empire (976-1204)
  1. Tez No: 516329
  2. Yazar: UĞUR EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bizans İmparatorluğu'nda isyanları ve iç savaşları incelediğimiz tezimiz II. Basileios'un tahta çıkışı 976'dan başlayarak 1204 yılında Latinleri İstanbul'u işgaline kadar olan dönemi kapsamaktadır. Çalışmamız Bizans tahtındaki yaşanan değişiklikler ve başarısız olan darbe girişimlerini incelemektedir. Bunun yanında halkın da içinde bulunduğu iç savaşlara da yer verilmiştir. Dini ayaklanmalar teolojik araştırma gerektirdiğinden dolayı tezimizde yer almamıştır. Bizans İmparatorluğu'nda iktidara giden yolda ve iktidarda kalmak için gerekli olan unsurlar incelenmiştir. Bizans İmparatorluğu'nda iktidara için mücadele eden askeri ve memur aristokrat sınıfının ilişkileri üzerinde durulmuştur. Bu grupların tahta ulaşmak için kilise, halk ve ordu ile olan ilişkileri tezin konusunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Our thesis which we have examined the rebellions and civil wars covers the period which begin with 976 when Basileios II came to power and end with in Latin occupation of Constantinope in 1204. Our study examines the changes in the Byzantine throne and the failed coup attempts. In addition, the civil wars in which the people are involved are also included. Religious uprisings were not included in our thesis because they needed theological research. In the Byzantine Empire, the elements necessary to stay in power and on the way to come to power have been examined. The relation between the military and civil aristocracy struggling for power in the Byzantine Empire was emphasized. The main idea of thesis is about the relationship between these groups which aimed to reach the throne and the church, the people and the army.