Öğrenci seçme ve yerleştirme sınavının üniversite başarı not ortalaması ve ortaöğretim başarı puanı ile ilişkisi
The relation between student selection and placement exam with average academic achievement (AAA) and average secondary education achievement
- Tez No: 265197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi bölümlerine 2007, 2008 ve 2009 yıllarında ÖSS ile yerleştirilen öğrencilerin ÖSS-SÖZ2 ve ÖSS-EA2 puanları ile üniversite akademik başarı not ortalamaları (ABNO) arasındaki ilişkilerin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ayrıca öğrencilerin ÖSS'nin alt testlerindeki Türkçe ve edebiyat test başarısı ve OBP değişkenleri de incelemeye alınmıştır. Ek olarak, ÖSS'nin alt testleri olan Türkçe ve edebiyat testlerindeki soruların ortaöğretim Türk edebiyatı ile dil ve anlatım öğretim programlarıyla ne derece örtüştüğü araştırılmıştır.İlişkisel türden betimsel bir çalışma niteliği taşıyan bu araştırma, 2007, 2008 ve 2009 yıllarında Gazi Eğitim Fakültesinin bölümlerine ÖSS-SÖZ2 ve ÖSS-EA2 puanlarıyla yerleşen toplam 1940 öğrenci ile sınırlıdır. Araştırmada incelenen değişkenler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi AR-GE Biriminden ve Gazi Eğitim Fakültesi Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezinden alınmıştır. Ayrıca ortaöğretim kurumlarında görev yapan 75 Türk dili ve edebiyatı öğretmenine anket uygulanmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkilerin ortaya konması için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve soruların konulara göre dağılımında içerik analizi kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda ÖSS Türkçe testlerinde yer alan soruların %93'ünün 9. sınıf dil ve anlatım dersi konularını kapsadığı; edebiyat testinde yer alan soruların ise dört sınıf düzeyini kapsadığı bulunmuştur.Öğrencilerin ÖSS-SÖZ2, ÖSS-EA2 puanları ve ÖSS Türkçe testi doğru sayısı ile OBP arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. ÖSS edebiyat testi doğru sayısı ile OBP arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.Öğrencilerin ABNO'ları ile ÖSS Türkçe testi doğru sayısı, edebiyat testi doğru sayısı, ÖSS-SÖZ2 puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamış; 2008 ÖSS-EA2 puanı ile ABNO arasında hesaplanan ilişki katsayısı -0,22 olarak saptanmıştır.ABNO ile OBP arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişkiler hesaplanmış (r=0,409, r=0,329); üniversite başarısını açıklayan tek bağımsız değişkenin OBP olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed with the purpose of determining the relation between ÖSS-SÖZ2 and ÖSS-EA2 scores of the students placed in Gazi University, Gazi Educational Faculty departments in 2007, 2008 and 2009 years with ÖSS Examination and their average academic achievement (AAA) in university. In addition, in this research, the success on the sub-tests of ÖSS, which are Turkish and literature and OBP variables have been analyzed. Besides, it has been analyzed that, how the questions in the Turkish and literature sub-tests correspond to the `Turkish Literature?, `Language and Expression? lecture programs for the secondary schools.This research which is a relational descriptive study, is limited with 1940 students who were accepted with their ÖSS-SÖZ2 and ÖSS-EA2 scores, to the departments of Gazi Educational Faculty in 2007, 2008 and 2009 years. Parameters used in this study, have been received from Student Selection and Placement center Research-Development Unit (OSYM) and Students Affairs Departments Informations Center of Gazi University Gazi Educational Faculty. Additionally, a questionnaire was given to 75 Turkish literature lecturers.Pearson Correlation Coefficient Moments Product was used to establish the relation between variables and content analysis was used in dispersion of the questions according to the issues.At the end of the research, it has been found out that, 93% of the questions in the ÖSS Turkish Tests covers subjets of the 9th Class `Language and Expression? lectures, and questions in the ÖSS Literature Tests covers level of the 4th Class.It has been found a reverse relation between ÖSS-SÖZ2, ÖSS-EA2 points + correct answers in ÖSS Turkish test and OBP. Statistically, there was no significant relation between the number of correct answers in ÖSS literature test and OBP.There was no significant relation between students? average academic achievement (AAA) and number of correct answers in: ÖSS Turkish test, Literature test, ÖSS-SÖZ2 points. Relation factor calculated between 2008 ÖSS-EA2 and AAA was found as 0,22.It has been calculated mid-level relations in a positive way between AAA and OBP (r=0,409, r=0,329) and was found out that the only independent variable is OBP to explain the success in the university exam.