Sosyal dışlanmanın saldırgan davranışlar üzerindeki etkisi
The effect of social exclusion on aggressive behaviors
- Tez No: 265202
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma sosyal dışlanmanın saldırgan davranışlar üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Katılımcılar Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu'nda lisans öğrencisi olan 40 erkek ve 40 kızdan oluşmuştur. Her koşulda 10 kız ve 10 erkek olacak şekilde sosyal kabul, sosyal dışlama, olumlu geribildirim kontrol ve olumsuz geribildirim koşullarına seçkisiz olarak atanmışlardır.Sosyal kabul ve sosyal dışlama manipülasyonları yalnız yaşama tahmini paradigması kullanılarak yapılmıştır. Manipülasyonların ardında sosyal kabul, sosyal dışlama, olumsuz geribildirim kontrol koşulundaki katılımcılardan yazdıkları bir yazıyı çok olumsuz, olumlu geribildirim koşulunda bulunan katılımcılardan ise çok olumlu değerlendiren bir hedef kişiyi çeşitli özellikleri açısından değerlendirmeleri istenmiştir. Saldırganlık katılımcıların hedef kişiyi olumsuz olarak değerlendirme dereceleri olarak işevuruk hale getirilmiştir.Katılımcıların hedef kişiye ilişkin değerlendirmelerine 2 (cinsiyet:kadın-erkek) x 4 (koşul:sosyal dışlama-sosyal kabul-olumlu geribildirim kontrol-olumsuz geribildirim kontrol) faktörlü deney desenine uygun ANOVA uygulanmıştır. Sonuçlar koşul temel etkisinin anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların son test puan ortalamaları arasındaki karşılaştırmalar sosyal dışlama koşulunda bulunan katılımcıların hedef kişiyi diğer koşullarda bulunan katılımcılardan daha az olumlu olarak değerlendirdiklerini ortaya koymuştur. Varyans analizi sonuçları cinsiyet temel etkileri ile cinsiyet x koşul ortak etkisinin anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Farklı koşullardaki erkek ve kadın katılımcıların ortalamaları arasında kendi içlerinde yapılan karşılaştırmalar sosyal dışlanma koşulunda bulunan erkek ve kadın katılımcıların hedef kişiyi diğer koşullarda bulunan katılımcılara göre daha olumsuz değerlendirdiklerini göstermiştir.Aynı koşulda koşulda bulunan erkek ve kadın katılımcıların değerlendirme ortalamaları arasında yapılan karşılaştırma sonuçları sosyal dışlanma ve sosyal kabul koşullarında bulunan erkek katılımcıların hedef kişiyi sosyal dışlanma ve sosyal kabul koşulunda bulunan kadın katılımcılara göre daha olumsuz olarak değerlendirdiklerini göstermiştir. Araştırmanın sonuçları birlikte değerlendirildiğinde sosyal dışlanmanın saldırgan davranışlara yol açtığı sonucuna varılmıştır.Anahtar SözcüklerSosyal Dışlanma, Saldırgan Davranışlar
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to investigate the effect of social exclusion on aggressive behavior. Participants were 40 male and 40 female undergraduate students at Hacettepe University School of Sports Sciences and Technology. They were randomly assigned to social exclusion, social acceptance, negative feedback control and positive feedback control conditions so as to be 10 male and 10 female participants in conditions.The life alone prognosis paradigm was used to manipulate social exclusion and social acceptance. After the manipulations the participants in the social acceptance, social exclusion, negative feedback control conditions were asked to evaluate a target person who rated the essays they had written at the beginning of the experiment as ?very poor?. The participants in the positive feedback condition evaluated a target person who rated their essays as ?very good?. A Negative evaluation of the target person was considered as an expression of aggressions.Participants? evaluations of the target person were analyzed using 2 (sex: male-female) x 4 (conditions: social exclusion-social acceptance-positive feedback control-negative feedback control) ANOVA. The results revealed a significant main effects of conditions. Post test comparisons among the mean rating scores of participants in different conditions showed that participants in the social exclusion condition evaluated the target person more negatively than did the participants in the other conditions. The results of ANOVA also revealed a significant main effect of sex and a significant interaction effect of sex x condition. Fallow up comparisons among the mean rating scores of male and female participants in different conditions revealed that both male and female participants in the social exclusion condition evaluated the target person more negatively than did their counterparts in the other conditions. The results of the comparisons between the mean rating scores of male and female participants in the same condition revealed that male participants? ratings in the social exclusion and in the social acceptance conditions were more negative than those of female participants in the social exclusion and in the social acceptance conditions respectively. Taken together the results of the present study indicated that social exclusion leads to aggressive behavior.Key WordsSocial Exclusion, Aggressive Behaviors.