Devingen ufuk planlaması altında tedarik döngüsü envanter politikası için bir performans değerlendirmesi
A performance evaluation for supply chain inventory politics under rolling horizon method
- Tez No: 265203
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İşletmeler maliyet kalemlerini rekabette avantaj sağlamak için doğru ve planlı bir şekilde yönet-meye çalışırlar, dolayısıyla envanter yönetimi araştırmacılar ve yöneticiler tarafından üzerinde önemle durulan bir konudur. Bu alanda yapılan çalışmalar incelendiğinde, farklı varsayımlar altında gerçek hayatta firmaların envanter planları oluştururken kullanabileceği çeşitli matematiksel modellerin geliştirildiği görülmektedir.Bu çalışmada, durağan olmayan stokastik talep yapısı altında, Gazeteci Çocuk, Durağan Olmayan (s,S) ve Durağan Olmayan (R,S) modelleri oluşturulan 750 örnek envanter problemi üzerinde ayrı ayrı uygulanmakta ve bu modellerin ortaya koyduğu sonuçlar birbiriyle kıyaslanmakta\-dır. Ayrıca, devingen ufuk planlaması yöntemi Gazeteci Çocuk ve Durağan Olmayan (R,S) modelleri üzerinde uygulanarak, söz konusu modellerin performans değişimleri gözlemlenmeye çalışıl-maktadır.Çalışmanın sonucunda, beklenildiği gibi tüm örnek problemlerde Durağan Olmayan (s,S) modelinin optimal sonucu verdiği görülmektedir. Devingen ufuk planlaması yönteminin Gazeteci Çocuk ve Durağan Olmayan (R,S) modellerine uygulanması ise, bu modellerin performanslarını sırasıyla ortalama \% 0.72 ve \% 0.76 düzeyinde arttırdığı gözlemlenmektedir. Analizler çerçevesinde, devingen ufuk planlaması yönteminin modellerin performanslarına olan etkisi, talep desenleri, değişim katsayıları, kurulum/sipariş maliyetleri ve ceza maliyetleri açısından da ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Business enterprises strive to manage cost items in an accurate and planned way to achieve competitive advantage. Hence, inventory management is a crucial issue which is stressed by managers and researchers. When the studies conducted about inventory management are investigated, it is seen that under different assumptions various mathematical models, which can be used by firms while making inventory plans in real world, have been developed.In this study, under stochastic and non stationary demand, Newsboy, Non-stationary (s,S) and Non-stationary (R,S) models are separately implemented over 750 generated sample inventory problem and the results of these models are compared with each other. Besides, aforementioned model's performance variations are tried to observe with applying the rolling horizon method to Newsboy and Non-stationary (R,S) models.As anticipated, results of these study have shown that, Non-stationary (s,S) model gives the optimal solution for all sample problems. Furthermore, it is observed that the application of rolling horizon method to Newsboy and Non-stationary (R,S) models improved the performances of these models by \% 0.72 and \% 0.76 on average respectively. As part of the analysis, also the effect of rolling horizon method to model's performances is discussed considering the perspective of demand patterns, coefficient of variations, setup costs and shortage costs.