Çorum ili ve çevresinde bulunan Bizans Dönemi taş eserler
The stone works of Byzantine Period were found in Çorum and its surroundings
- Tez No: 265210
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Doktora tezi kapsamında, Çorum ve Boğazkale Müzeleri ile Çorum ili sınırları içerisinde ele geçen, Bizans Dönemine tarihlendirilen taş eserler incelenmiştir. Tezimizde, taş eserler işlevlerine göre mimari ve liturjik olmak üzere iki grup altında toplanmıştır. Bu iki gruba girmeyen eserler ise diğer taş eserler başlığı altında ele alınmıştır. Eserlerin kataloğu hazırlanarak, malzeme, teknik, motif, kompozisyon ve üslup değerlendirilmesi, sistematik olarak yapılmıştır. Ortaya çıkan bilgilerin ışığı altında bölgesel bir üslubun var olup olmadığı ve Başkent ile taşra arasındaki etkileşimler üzerinde durulmuştur. Taş eserlerin, Bizans sanatındaki yerini belirlemek amacıyla, bölgenin Bizans dönemi coğrafi tarihçesi, yolları ve mimari eserleri ayrıntılı olarak araştırılmıştır.Tezimiz, Bizans Dönemi taş eserlerin incelenmesi konusunda, Karadeniz bölgesinde yapılan ilk doktora tezidir. Bu çalışmanın ileride yapılacak yeni araştırmalara yol açmasını diliyoruz.Anahtar SözcüklerBizans sanatı, taş eserler, Çorum, Karadeniz
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Stone Works have been studied that were found in Çorum province and findings in Çorum and Boğazkale Museum. The above mentioned stones were categorized into two groups as architectural and liturgical according to the functions. The other stones which can not be classified within the two categories were put into the other stones. By preparing a catalogue the evaluations of materials, technique, motif, composition and style were carried out systematically. It was focused on the fact that, if there was regional style and also we can encounter an interaction between the capital and the outside by using the information found. We have studied the geographical history, roads and architectural works to find out the importance of the stone works in the Byzantine art.This Ph. D. Dissertation is the first study, in its area, about stone works of the Byzantine Period in The Black Sea region. We hope our thesis will come helpfull and create a new path for new researches on that field.KeywordsByzantine art, Stone Works, Çorum, The Black Sea region