Dialectics of nationalism:Eethnos, demos, cosmos
Milliyetçiliğin diyalektiği: Ethnos, demos, cosmos
  1. Tez No: 265209
  2. Yazar: RUHTAN YALÇINER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÖZMAN ERKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Felsefe, Siyasal Bilimler, Anthropology, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Erken dönem tarihsel yaklaşımlardan klasik kuramlara, klasik-sonrası perspektiflerden çağdaşnormatif siyaset kuramına, milliyetçilik çalışmalarının öncelikli belirleyicilerinden birisi, Arşimetçidayanak noktaları arama eğilimi olmuştur. Milliyetçilik kuramlarının ön plana çıkan özelliği;genellikle, evrensel karşısında özgülü, yurttaşlığa-dayalı karşısında etniği, Batı-tipi karşısında Doğutipini,akıl karşısında bedeni konumlandıran Kartezyen ikileştirmeler çerçevesinde biçimlenir. Butezin temel amacı, mevcut milliyetçilik kuramlarından eleştirel biçimde farklı olarak, millet vemilliyetçiliğin nasıl(lar)ı çerçevesinde, milliyetçiliğin hermeneutik ontolojisini, alternatif biryorumsal yaklaşım olarak ortaya koymaktır.Milliyetçiliğin hermeneutik ontolojisi, Janus-çehreli dikotomilerin parçası olmaktan sakınarak,öncelikle, aradalığın söylemsel zaman ve biçimlerinin ve diyalektik içiçe-geçmişliğin merkeziöneminin altını çizer. Kendi, öteki ve dünya arasındaki söylemsel düzen(ler)in diyalektik sistemiolarak milliyetçilik, modernitenin hem pratik bir aracını hem de yapısal bir sonucunu ifade eder. Bubağlamda, birarada-aidiyetin varoluşsal dayanağı olarak milliyetçilik, modernitenin yüce aynasıolarak tanımlanabilir. Bu çalışma boyunca, milliyetçilik, milli üslubun hermeneutik ufukları ?ethnos,demos, cosmos? arasındaki iletimsel ve söylemsel düzen(ler)in ontopolojisi ve diyalektik sistemiolarak yorumlanırken; millet, kendilik-dünyası ile birliktelik-dünyasının diyalektik kesişmesininanlatımsal üslup-biçimini ifade etmektedir.Bu noktalardan hareketle, çalışmanın ilk bölümü mevcut milliyetçilik kuramlarının kısa bir özetinisunmakta ve milliyetçiliğin hermeneutik yorumunun genel çerçevesini ortaya koymaktadır. Tezinikinci bölümü, gerçekliğin algılanışı, hayal edilmişin tanınması ve sembolik olan'ın icrasınıkapsayan iletimsel düzen(ler)den yola çıkarak ve evrensellik ile özgüllüğün diyalektik içiçegeçmişliğinereferansla, milli üslubun hermeneutik ufuklarını incelemektedir. Son olarak, çalışmanınüçüncü bölümü, milliyetçiliğin işlevsel ve yapısal koşullarını `ufukların kesişmesi' çerçevesinde elealmakta ve günümüzde, milliyetçiliğin nasıl(lar)ı ekseninde şekillenen iki farklı argümantasyonbiçimini, çağdaş normatif siyaset kuramı ile `hermeneutik politika' önermesinin karşılaştırmasındanhareketle tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the early historical approaches to classical theories, and from post-classical perspectives to thecontemporary normative political theory, one of the primary emphases of nationalism studies hasbeen the tendency to search for Archimedean fulcrums. The locus classicus of nationalism theorieshas been usually formed through the application of Cartesian dualisms such as universal vs.particular, civic vs. ethnic, Western vs. Eastern, ratio vs. body. By critically differentiated from theexisting theories of nationalism, this dissertation aims to introduce the hermeneutic ontology ofnationalism as an alternative approach for interpretation via designating its major emphasis withinthe frame of the how(s) of nations and nationalism.Rather than being part of Janus-faced dichotomies, hermeneutic ontology of nationalism primarilyunderlines discursive moments and modalities of in-betweenness and the centrality of dialecticinterpenetration. As the dialectic system of discursive dispositions in-between self, other and theworld, nationalism refers to both a practical apparatus (modus operandi) and a structuralconsequence (opus operatum) of modernity. As an existential milieu of belonging-together, hence,nationalism could be defined as the sublime mirror of modernity. Throughout this study, whereasnationalism is interpreted as the ontopology and dialectic system of transductive and discursivedisposition(s) in-between the hermeneutic horizons ?ethnos, demos, cosmos? of the national idiom,the nation denotes to the existential mythopoesis (narrative genre) of the dialectic fusion of the ownworldand the with-world.By going through these points of reference, the first chapter of this study presents a brief summary ofexisting theories and introduces the general framework of the hermeneutic interpretation ofnationalism. The second chapter of the dissertation explores the hermeneutic horizons of the nationalidiom with reference to the dialectic interpenetration of particularity and universality and via thetransductive disposition(s) of the perception of the real, recognition of the imagined and effectuationthe symbolic. Finally, third chapter of this study emphasizes the functional and structural conditionsof nationalism under the frame of the `fusion of horizons? and discusses two distinct sorts ofargumentation on the how(s) of nationalism today, by going through a comparison between thecontemporary normative political theory and the arguments on `politics as hermeneutics?.