Heykelde indirgemeci eğilimler
Reductionist tendencies in sculpture
  1. Tez No: 265212
  2. Yazar: EMİNE ASLI TİBET
  3. Danışmanlar: DOÇ. TURHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada sanatın dönüşüm sürecinin etkisiyle, sanat objesinin nasıl ve hangi aşamalardan geçerek indirgenebileceği üzerinde durulmuş ve bu kapsamda yeni sanatsal yaratıların ortaya konması hedeflenmiştir.Birinci bölümde; çalışmanın temel kavramlarını oluşturan indirgemecilik, geometri, geometrik soyut ve sanattaki yeri, sanayi devrimi ve neticesinde gelişen endüstrileşme olgusunun sanatı ve sanatçıları hangi değişimlere götürdüğü üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde; 20.yüzyıl başlarında endüstrileşme ile birlikte temelleri atılan indirgemeciliği oluşturan süreçler-akımlar irdelenmiş ve bu bağlamda değişime uğrayan mekan kavramı ve devamında da kaidesizlik incelenmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise uygulamalar örneklendirilmiş ve uygulamaların proje ve yapılış aşamalarındaki düşünce ve kaygılara yer verilmiş, malzeme ve renk seçimleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Main objective of this work is to introduce new creations of art by emphasizing how and after which stages an object of art can be reduced, with the effect of art?s transformation process.In the first chapter, basic concepts of the work such as reductionism, geometry, geometrical abstract and its importance in art and the impact of industrial revolution and its result industrialism phenomenon on the transformation of arts and artists are examined.In the second chapter, processes and movements constituting reductionism, foundations of which were laid by industrialism in early 20th century, and in this context the concepts of space and irregularity are discussed.In the third and final chapter, application samples are given, thoughts and concerns in the project and construction phases of these applications are examined and choices of material and color are analyzed.