Natürmort yorumları
Stil life comments
- Tez No: 265222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN GİDERER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı natürmortun görsel sanatlar içindeki yerini ve önemini ortaya koymak ve bu çerçevede yapılan kişisel natürmort yorumlarını paylaşmaktır.İlk bölümde natürmorta genel bir giriş yapılarak, tanımı ve sanatçıları natürmort yapmaya teşvik eden nedenler üzerinde durulmuş; daha sonra da natürmortun ilk örneklerinden günümüze dünyada ve Türkiye'de nasıl bir süreç izlediği incelenmiştir. Bu yapılırken araştırma yöntemine başvurulmuş, konu gerek akımlar, gerek sanatçılar bağlamında ele alınmıştır. Bu kapsamda yapılan kişisel natürmort yorumları da, etkilenilen, esinlenilen ya da benzerlik görülen sanatçı ve resimlerle ilişki kurularak bu bölümde ele alınmıştır.İkinci bölümde ise kişisel natürmort yorumlarına ilişkin genel bir bilgi verilmekte, çalışmaya ilişkin sonuç ve değerlendirmeler yer almaktadır.Önceleri doğada var olan nesneleri yansıtmak amacıyla ortaya çıkan natürmort, daha sonraları yansıtmacılıktan oluşturmacılığa bir geçiş izlemiş, sonunda da nesnenin kendisi olmuştur. 17.yüzyıl natürmortun altın çağıdır. Natürmort ögeleri, 17. yüzyıla kadar resmin ana konusuna ve ayrıntıya destek olarak tasvir edilirken ilk kez bu yüzyılda resmin ana konusu olmuştur.Natürmort, önemi oldukça geç anlaşılmış bir resim türüdür. Ancak, Chardin, Morandi gibi usta natürmort sanatçılarını düşünmek bile bu yaklaşımın gerçekten ne kadar uzak olduğunu ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the place and the importance of still life in art and to share personal comments made in this respect.In the first chapter, following a general introduction of stil life , its definition andthe reasons encouraging the artists to paint stil life are studied. Later on, starting from the early samples to the contemporary ones the history of still life in the world and in Turkey is reviewed. While doing that a method of research is used, and the subject is examined in terms of the artists and the currents.In this respect, personal still life comments are studied along with the artists and paintings from which they are influenced or inspired.In the second chapter, some general information about personal still lifecomments are presented and some evaluations and conclusions are made about this study.Still Life which at first aimed to depict the objects in the nature shifted from reflectivism to constructivism later on. Then, it has become the object?s itself.17th century was the golden era of Still Life. Although elements of Still Life were considered as a support to the main subject and the details of the paintings until the 17th century, it became the main subject of art for the first time in this century.The importance of Still life has been discovered very late. In spite of these views, thinking about Still Life masters like Chardin and Morandi proves how these approaches are invalid.