Türkiye turizm sektöründeki müze turizminin payının değerlendirilmesi
The evaluation of museum tourism share in the sector of turkish tourism
- Tez No: 265226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Turizm, Museology, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada turist ve turizm kavramları incelenmiş; Türkiye'deki turizm sektörünün yapısına, uygulanagelen turizm politikalarına, ülkedeki turizm sektörünün zaman içerisindeki gelişimine ve bugünkü durumuna değinilmiş; turizm sektörü içerisinde müze turizminin durumuna yer verilerek müzeler ile turizmin ilişkisi ortaya konulmuştur. Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 188 müze bulunmasına rağmen, Türkiye'ye gelen turistlerin sadece %25'i bu müzeleri ziyaret etmektedir. Ancak, müzelerin ve tarihi yerlerin turistler için birincil çekiciliklerden olduğu da bilinmektedir. Müzelerin Türkiye'deki turizme katkısının artırılması, turizmde mekan ve zaman bakımından sürdürülemezlikle karşı karşıya kalan Türkiye'nin, bu sürdürülemezlik sorununa bir nebze çözüm olması amacıyla müzelere gelen yabancı ziyaretçilerle anket yapılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı dört müzede yapılan anketlerden elde edilen veriler ışığında müzelere gelen turist sayısını ve müzelerin turizm sektör içerisindeki önemini artırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca uygulanabilecek önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of tourism and its structure in Turkey has been analysed. The emphasis is on the existing policies of tourism, the development of tourism sector in the course of time, its current state. Especially the museum tourism is emphasized and the relationship between tourism and museums is analyzed. Although there are 188 museums managed by the Turkish Ministry of Culture and Tourism, only %25 of the tourists coming to Turkey visit these museums. However, it is known that museums and historical sites are primary hotspots for tourists. Turkey faces an unsustainable situation in tourism in terms of place and time so a survey was prepared in order to find a solution for the unsustainability slightly and to increase museum?s contribution to tourism. In four museums managed by the Turkish Ministry of Culture and Tourism, this survey is applied to foregin tourists. Based on the findings, recommendations for the Ministry of Culture and Tourism are made in an attempt to increase the number of tourists coming to Turkey and to emphasize the importance of museums in the tourism sector in Turkey.