Türkiye'de küreselleşme süreciyle değişen ve dönüşen kentler
Transforming and changing cities in Turkey during the process of globalisation
- Tez No: 265251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kentler, oldukça fazla ve çeşitli insana, kültüre, meslek grubuna yaşam alanı sunan; içinde farklı insan gruplarını barındıran mekanlardır. Dünyanın en çok konuştuğu kavramlardan biri olan küreselleşme ise, dünyanın şekli ile bağlantılı olarak tek bir dünyaya atıfta bulunan ve aynılaştırmayı barındıran kavramdır. Kentler, hemen hemen her toplumsal değişmeyi sağlayan süreçlere bağlı olarak değiştikleri için küreselleşmeye bağlı olarak da değişme göstermişlerdir. Küreselleşme kendini mekanda gösterirken; kentleri kendine alan belirlemiştir. Küreselleşme sürecinde kentlerin değişimi bu araştırmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada, Türkiye'deki kentlerin ve kentlerde yaşayan insanların küreselleşme süreci ile yaşadıkları değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban areas are places that providing living area to many people, various cultes, occupations. They contain heterogen groups of people. Globalisation, the most discussed topics in world, is referring to earth?s physical shape and promoting homogenity. As in all process of social changes before, urban areas are changing theirselves in globalisation process. Globalisation choose urban areas as a target area while occuring. Change in urban areas during globalisation is research subject of the thesis. Change in urban areas and urban dwellers in Turkey is observed in the study.