Türkiye'de Cumhuriyet Dönemi seramik biblolar
The ceramic bibelots in Turkish Republic Era
- Tez No: 265252
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ÇOBANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Seramik, atesin bulmasından bu yana süre gelen en önemli materyalolmustur. -nsanoglu bazen ihtiyaçları geregi, bazen de kendini ifade etmek içintopraga sekil vermis, pisirmis ve kullanmıstır.Biblo da tam bu süreçte dini ihtiyaçları karsılamak için ortaya çıkmıstır.Toplumlar inanısları geregi bazı dönemlerde pismis topraktan heykelcikler yapmıs veonlara çesitli anlamlar yüklemistir. Osmanlı Döneminde önceleri resim ve figürlerinyasak olusu nedeniyle seramik biblolar yoktu. Cumhuriyetin ilanı ile birlikteAvrupa'nın da etkisiyle modernlesen Türkiye'de de biblo üretimi yapılmayabaslanmıstır.Bu çalısmada Anadolu'da Cumhuriyet Dönemin de seramik biblolar arastırılmıs, teknikler ve süsleme özellikleri incelenmis sonucunda da bugünkümevcut durum irdelenmistir.
Özet (Çeviri)
Since the discovery of human beings while ceramic fire as the most importantaids to our face stands out. Sometimes people need purpose, sometimes forprotection, and sometimes to express himself to the soil gave way and has cooked.In fact, in this process needs a full figurines and visual result has emerged.Communities need to beliefs in some periods of terra cotta statues were made andtheir various meanings. As of objectives in a similar if not the trinket, this statue orlikeness they are in imitation of life as ta-date. As a result, the sculpture for figurinessuch as beliefs, human form or with or who live in that region have been affected byanimal power symbols. Also in daily life as a ceremonial vessel used as acontinuation of this tradition is also ritons. Ceramic forms so that communities didnot remain indifferent to the social life with a different range of products within theceramics figurines were included.The purpose of this thesis investigated the kind of trinket, this land from the Republican Period trinket of the production is how to pass a stage, changes, effectsand figurines in the world to how they look like, how they leave uncovered to help.