Kadın istihdamı ve kadın işgücüne olan talep: Türkiye örneği
Female employment and demand for female labor: Model of Turkey
- Tez No: 265258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL DEMİRHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma da, işgücü piyasası ile ev içi sorumluluk ve çocuk bakımı arasında tercih yapmak zorunda kalan; bu bakımdan ev içi üretime, ücretsiz aile işçiliğine ve informal sektöre yönelen kadınların bölgesel bazda işgücünde olmalarına yönelik talep faktörleri incelenmektedir. Çalışma yaşamında kadınların toplumsal önyargılardan ve aile yapılarından da etkilendiğinin üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda ülkemizde toplumsal olarak kadınların ev içindeki emekleri görünmez ve değersizdir. Gerek ekonomik gerekse sosyal anlamda erkeklerle aynı çalışma koşullarına ve esnek çalışma saatlerine sahip olmayan, zaman zaman cinsiyet ayrımcılığına maruz kalabilen kadınlara yönelik talep analiz edilmiştir. Bu analizde eğitim düzeyleri, medeni durumları, yaş seviyeleri, sosyo-ekonomik faktörler ve ekonomide ki etkinlik oranları üzerine Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi kullanılarak 15 farklı regresyon yapılmıştır. Bu modeller neticesinde, ücretler arasındaki farklılığın, işsizlik oranının, doğurganlık oranının, erkeklerin işgücünde yer almalarının, kadınların yaşları arasındaki uçurumların ve eğitim seviyesindeki artışın kadın işgücüne olan talep üzerinde etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, women who are forced to choose between labor market with household responsibilities and child care, in this respect, domestic production, unpaid family workers and are turning to informal sector on a regional basis workforce to the demand for women?s labor force factors are examined. Women in working life that are affected by social prejudices and family structures are also emphasized. Therewithal it is well known that socially the domestic labor of women are invaluable and invisable. In terms of economic or social need, demand for women who have not the same working conditions and flexible working hours compared to men, also occasionally exposed to gender discrimination claims are analyzed. In this analysis; education level, marital status, age level, socio-economic factors and the activity rates in the economy by using Generalized Method of Moments have been done with 15 different regression. As a result of these models, difference between wages, unemployment rate, fertility rate, labor force of men, the age gap between women and the increase in educational level have an impact on the demand for female labor may be said.