Özerk spor federasyonlarında muhasebe sistemi ve yüzme federasyonu uygulaması
Sports federations and swimming federation of autonomous accounting system implementation
  1. Tez No: 265266
  2. Yazar: İBRAHİM BİRLİKTİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ELİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışması, spor federasyonlarının 3289 Sayılı Kanunun Ek 9. maddesi ile özerkliğe kavuşmalarını ve bu özerklikten sonra muhasebe anlamında nasıl bir oluşum içine girdiklerini anlatmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde özerk federasyonlarla ilgili tanımlamaya yer verilmiş, özerk spor federasyonlarının işlevsel noktalarına değinilmiştir.İkinci bölümde kamu muhasebesi konularına değinilmiş ve kamu muhasebesinin revize işlemleriyle ilgili bilgilere yer verilmiştir.Üçüncü bölüm de ise yüzme federasyonuyla ilgili bilgilere ve yüzme federasyonu hesap planı esas alınarak örnek uygulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared to explain how the sports federations gained autonomy with the law no 3289 and 9th additional article and how they entered into what sort of formation after this autonomy. This study consists of three parts. In the first part of the study, description about autonomous federations has been placed and information about autonomous sports federations? functional points has been presented. In the second part, the subject about public accounting has been mentioned and information about revising procedures of public accounting has been given. In the third part, information about swimming federation and model application based on accounts chart of swimming federation have been mentioned and our study has come to conclusion.